Katalog odznaků (Slavia)

GÓl, František Ulč by GÓl, František Ulč
Sportovní sbírky

90 let Slavie Praha

Stejně jako Sparta, i pražská Slavia oslavuje letos devadesátiny. Na počátku byl Literární a řečnický spolek Slavia, prvním sportem byla cyklistika, fotbalisté zahájili v Listopadu 1895. I tento populární klub vydal během své existence mnoho odznaků.


Na přelomu století

V té době byla Slavia bezkonkurenčně nejlepším fotbalovým klubem u nás a později prvenství získala i v celé střední Evropě. První odznak byl kulatý, ve zlatém středu byla bílomodročervená trikolora se zlatým názvem a zelené ratolesti. V bílém mezikruží zlatý nápis, zlatý byl i ten po obvodě. Byl také vydán v několika velikostech.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/odznaky-slavia#sigProId4295e2b7c1

Slavia - mistr ligy

První mistrovský titul získala Slavia v roce 1925, naposledy v roce 1947. Celkem ho vybojoval devětkrát. Odznak je ve skutečnosti modrý obdélník s bílými trojúhelníkovými ploškami a červenou hvězdou. Zlatý je nápis, stejný jako lem.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/odznaky-slavia#sigProId72b9c761d7

SK Slavia STEP

V tehdy slavném a populárním Středoevropském poháru vyhrála Slavia jednou, v roce 1938: ve finále tehdy porazila Ferencváros Budapešť, zatímco ve druhém kole udivila vítězstvím nad Ambrosianou Milán 9:0! Odznak vydaný u příležitosti STEP je kulatý, v bílém středu je umístěna hvězda, vnitřní mezikruží je modré, vnější bílé. Vše zbývající (písmena, ratolesti, pohár, lem) je zlaté.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/odznaky-slavia#sigProId06ed6092de

Dynamo Praha - 65

Od roku 1952 do roku 1964 hrála Slavia pod názvem Dynamo, v tomto období mužstvo třikrát opustilo nejvyšší fotbalovou soutěž. Odznak vydaný k 65 letům Slavie je jedním z nejhezčích odznaků v historii klubu. Je to souměrně tvarovaný štít v červenobílém provedení, se zlatými listy, lemem a nápisem.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/odznaky-slavia#sigProId4b99322c32

Slavia Praha - IPS 90

K letošnímu jubileu uskutečnili slávisté řadu sportovních a společenských akcí, příznivci jednoty však čekají především na to, že postavení v ligové tabulce zlepší fotbalové mužstvo. Odznak vydaný k výročí má v bílém středu červenou hvězdu, rovněž mezikruží je bílé a v něm zlatý nápis. V horní části modrá ploška se zlatou devadesátkou. Listy jsou bílé, lem zlatý a trikolóra v národních barvách.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/odznaky-slavia#sigProIda25619522fpro blog sport antique sepsalČasopis GÓL, č. 42, ročník: 16, František Ulč.

nakoupit na fanzone.cz Sportovní odznaky zakoupíte na FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 171 krát
Označeno v :