Milan Orlowski mistrem Evropy
Časopis Stadion

Milan Orlowski mistrem Evropy

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Ostatní sporty

Do finále ME ve stolním tenisu 1974, které se konalo v jugoslávském Novém Sadu, nastupují 15. dubna proti sobě dva mladíci: 20letý Maďar Gábor Gergély, následovník takových velikánů jako byli Barna, Sidó, Berczik, Jónyer, a 21letý Čechoslovák Milan Orlowski, dědic slávy svých předchůdců Váni, Tokára, Tereby, Štípka, Andreadise, Mika či Staňka.


V semifinálových duelech vyřadili Gergely a Orlowski skvělé protivníky – Švéda Kjella Johanssona a domácího hráče Dragutina Šurbeka.

Na začátku zápasu vychází všechno temperamentnímu Maďarovi. Milan víc sbírá míčky, než hraje. Jiný hráč na jeho místě by první set asi raději pustil. Jenže Milan bojuje, jako ostatně vždycky. Dávno se nikoho a ničeho nebojí. Nakonec však přece jen první set prohrává.


V dalším víc útočí a vyhrává jej. Na sety je tak vyrovnáno 1:1. Ve třetím to ale Milanovi zase nejde a Gergély triumfuje.

Naši trenéři se v krátké přestávce se snaží Milana utěšit, poradit mu. On to však nepotřebuje. Má dobrou náladu a na další boj na temně zeleném stole přepůleném tenkou bílou čárou se těší. Je to zřejmé jak z jeho gest, tak z výrazu tváře.

V setu s pořadovým číslem čtyři Milan prudkými smeči černovlasého kudrnatého Gergélyho s mušketýrským knírkem vyloženě rozstřílí. Maďar ví, že Milan objevil v jeho umění malou skulinku a těží z ní.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/orlowski#sigProIddb55c1642f

Proto se tomu snaží v pátém setu čelit. Míček vyťukává zběsilý rytmus. Od pálky k pálce létá téměř nezachytitelnou rychlostí. Po každém svém úspěšném zásahu Milan zvedá ruce k hlavě, zatne je v pěst a vykřikne: „Dobře!“

Gergély se nevzdává, ale přece jen trochu ochabuje. Milanovi najednou zbývá proměnit v bod jeden jediný míček, označený pro stolní tenisty tehdy magickým číslem 21. I ten přichází a je nejdůležitějším dvacátým prvním balónkem jeho života. Znamená titul mistra Evropy 1974 ve dvouhře mužů.

Ten rok se Milan Orlowski stane i třetím nejlepším hráčem světového žebříčku.pro blog sport antique sepsalPro blog Sportantique, Petr Feldstein, 2020

nakoupit na fanzone.cz Historické sportovní suvenýry naleznete na FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 60 krát
Označeno v :