Oskarův nejlepší závod

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Olympic

Úvodem otázka pro atletické a vůbec sportovní znalce:


Který náš vytrvalec dosáhl v historii olympijských her nejlepšího výsledku v maratonském běhu po Emilu Zátopkovi, jenž na nich v roce 1952 zvítězil a v roce 1956 doběhl šestý?

Správná odpověď zní: Oskar Hekš, který v roce 1932 v Los Angeles obsadil osmé místo.


O Oskaru Hekšovi, kterému tehdy bylo čtyřiadvacet, jsme se zmínili už v článku Medaile z Nového světa. Ten se věnoval především zlaté a stříbrné medaili Jaroslava Skobly a Václava Pšeničky ve vzpírání. Mimochodem – jediném zlatu a stříbru, které kdy v historii OH vydobyli naši sportovci v jedné a téže soutěži…

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/oskaruv-zavod#sigProId99ae8ea929

V Los Angeles se Oskar Hekš už předtím účastnil běhu na 10 km. Dokončil ho na 15. místě. O čtyři dny později, 7. srpna 1932, byl mezi dvaceti devíti maratonci, kteří se postavili na start 42 195 m dlouhé tratě. Podal životní výkon a dosáhl svého nejlepšího času – 2:41:35,0. Přesto nebyl spokojený.


Věděl, že v nejdůležitějším závodě své kariéry se dopustil dvou chyb. Na první občerstvovací stanici zazmatkoval tak, že místo vodu s cukrem, která se mu pokaždé osvědčila, si omylem vzal po kávě. A ta mu neudělala dobře. Druhá chyba se týkala zvolené taktiky – až příliš dlouho běžel opatrně. Zrychlil až v několika posledních kilometrech, když zjistil, že má ještě stále dost sil. Proto také ke konci předbíhal jednoho soupeře za druhým.

František Widimský, který naši malou výpravu na hrách v Los Angeles 1932 vedl, později prohlásil, že v Hekšových silách byla možná bronzová medaile.

Na atletických oválech i na trasách silničních běhů, které měl nejraději a v nichž také dosáhl mnoha úspěchů, se Hekš později objevoval v bílém tričku s černým S na prsou – v dresu pražské Sparty.


Oskar Hekš, velmi dobrý vytrvalec menší drobné postavy, patří mezi naše sportovce, kteří nepřežili hrůzy druhé světové války. V březnu roku 1944, měsíc před svými třicátými šestými narozeninami, zahynul v koncentračním táboře v Osvětimi-Březince.




pro blog sport antique sepsalPro blog Sportantique, Petr Feldstein, 2020

nakoupit na fanzone.cz Odznaky, řády a vyznamenání naleznete na FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 507 krát
Označeno v :