Ostrostřelec s pěti dioptriemi

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Olympic

V osmi letech prodělal Jan Kůrka těžký zánět mozkových blan. Přežil tuto chorobu jako první a jediné ze čtyřiceti dětí v nemocnici v Pelhřimově.

. Lékaři však připravili jeho rodiče na to, že chlapec může ohluchnout, nebo oslepnout. K tomu naštěstí nedošlo, ale následky se dostavily. Výrazně se mu zhoršil zrak.


Ani brýle s pěti dioptriemi mu však později nezabránily v tom, aby sportoval. Věnoval se boxu, dělal atletiku, hlavně skok vysoký. Pak se rozhodl, že bude sportovním střelcem. Nebylo to snadné. Postupně se však tak zlepšoval, že jako voják základní služby vyhrál mistrovství republiky. Dostal se tak do týmu Dukly, která byla krátce na to z Prahy přemístěna do Plzně. S Plzní pak Jan Kůrka spojil svůj další život, nejen sportovní.


Po dalším titulu mistra republiky ve sportovní malorážce byl nominován na letní olympijské hry v roce 1968 v Mexiko City. Na střelnici Campo militar v závodu v libovolné malorážce na šedesát ran vleže nepatřil mezi favority. Přesto na něj dolehly obavy, že nebude schopen alespoň trochu důstojně reprezentovat svou vlast čerstvě okupovanou sovětskými vojsky. Byl tak nervózní, že nejdřív nebyl schopen ani pořádně zamířit.


První rána mu pak přesto vyšla. To ho rázem tak uklidnilo, že v dalším průběhu nejdůležitějšího závodu kariéry dokázal prodat léta tvrdého tréninku. I když nakonec nevěděl přesně, kolik nastřílel, měl ze svého výkonu dobrý pocit. Byl si jistý, že jich bylo určitě víc než 591, které mu původně přiřkli rozhodčí. Pociťoval to jako nepochopitelnou nespravedlnost. Rozčarovaný tímto předběžným verdiktem opustil střelnici krátce potom, kdy Maďar Laszló Hammerl přijímal gratulace za výkon 598 bodů, jenž znamenal, že obhájil své olympijské vítězství z minulých her.


Informaci o tom, že 598 bodů nastřílel i on, zvěstoval Janu Kůrkovi u oběda trenér Vladimír Stibůrek. Rozhodčí to zjistili, až když po závodě znovu překontrolovali všechny terče. Znamenalo to, že olympijským vítězem se nestal Maďar, nýbrž, a to poprvé v historii, Čechoslovák. O zlaté medaili rozhodlo to, že byl přesnější v sérii posledních 10 ran. Jan Kůrka se v ní trefil do černého, tedy do desítky, pokaždé, zatímco Laszló Hammerl měl mezi svými závěrečnými deseti zásahy jednu devítku.pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Sportovní monografie zakoupíte na: FANZONE

(2 - počet hlasů)
Přečteno 99 krát
Označeno v :