Pád velkého Bena

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Olympic

Soul, hlavní město Jižní Koreje, respektive Korejské republiky, bylo dějištěm 24. letních olympijských her.


Ty konečně nebyly na rozdíl od trojích předcházejících, v Montrealu, Moskvě a Los Angeles, poznamenány žádným bojkotem. Účastnili se jich prakticky všichni nejlepší sportovci ze všech států světa.

Na žádné z předcházejících olympiád nebylo patrně dosaženo tolika úžasných výkonů a nedominovalo na nich tolik skvělých sportovních individualit. Ať už to byla americká sprinterka Florence Griffithová-Joynerová, její krajan plavec Matt Biondi, plavkyně NDR Kristin Ottová, sportovní gymnasta Vladimir Arťomov ze SSSR či sportovní gymnastka Daniela Silivasová z Rumunska.


View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/pad-velkeho-bena#sigProIdb1fa1abdb9

Největším symbolem soulských her se ovšem stal někdo úplně jiný – favorizovaný kanadský sprinter Ben Johnson. Po fantastických výkonech, které (už jako dvakrát bronzový medailista z LOH 1984 mistr světa z roku 1987) v této disciplíně postupně předváděl v rozbězích, mezibězích, semifinále a finále v běhu na 100 metrů, kde vytvořil neuvěřitelný světový rekord časem 9,79, propukla nečekaně, jako blesk z čistého nebe, jeho dopinková aféra.

Tři dny po svém úžasném olympijském vítězství byl Ben Johnson diskvalifikován. Šlo o prvotřídní senzaci, která přesáhla rámec olympijských her a sportu vůbec. Testy nade vši pochybnost prokázaly, že požíval zakázané anabolické steroidy (stanozolol). Všemi oslavovaný, všemi velebený a do nebe vynášený sportovec musel krátce na to s grandiózní ostudou opustit olympijskou vesnici a zlatou medaili přenechat druhému v cíli finálového běhu, obhájci prvenství ze stovky na předcházejících hrách v Los Angeles Američanu Carlu Lewisovi.

Ben Johnson se ani v pozdějších letech z této zkušenosti nepoučil. Po tříletém trestu, kdy měl zákaz závodní činnosti, se v roce 1991 vrátil na atletickou dráhu. V roce 1992 startoval neúspěšně na olympiádě v Barceloně. Na počátku roku 1993 byl z dopinku usvědčen znovu a vzápětí byl opět diskvalifikován.


Tentokrát už doživotně.


Z užívání podobně nedovolených látek byla podezírána už nežijící americká sprinterka a trojnásobná olympijská vítězka ze Soulu Florence Griffithová-Joynerová, u níž se to ale nepodařilo prokázat. Totéž se týkalo i východoněmecké plavkyně Kristin Ottové, která v Soulu získala dokonce šest zlatých medailí.
pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Historické fotografie, suvenýry a dokumenty z Olympijských her také na: FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 178 krát

Více z této kategorie:

« Love Story Triumf pastevce ovcí »