PF

Daniel Markvart by Daniel Markvart
Zajímavosti

Pour Féliciter

Novoročenka (PF, slangově péefko – zkratka francouzského Pour féliciter – „pro poblahopřání“) je obvykle papírová kartička nebo e-mailová zpráva s přáním do nového roku. Vedle nejběžnějších papírových novoročenek se vzácně setkáváme i s novoročenkami keramickými, dřevěnými apod. S rozvojem internetové komunikace jsou čím dál častěji rozesílány i novoročenky v elektronické podobě.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/pf#sigProIde3f9b8ef82

Papírová novoročenka s přáním do dalšího roku se v Česku stala populární v průběhu 19. století. Vzhledem k tomu, že její podstatou je náhrada za přání „šťastných a veselých Vánoc“, lze předpokládat, že k jejímu rozmachu přispěla sílící sekularizace. Dalším argumentem pro tento předpoklad je skutečnost, že popularitě se nejprve začala těšit ve městech, nikoli na vesnicích s konzervativnějším náboženským obyvatelstvem. Další příčinu rozmachu novoročenek lze spatřovat v narůstajícím společenském, ale i celkově hektickém životním stylu obyvatel města. – Už v polovině 19. století byl totiž rozmáhající se zvyk novoročenek kritizován, jako nouzová omluvenka, rozesílaná přátelům místo jejich osobní návštěvy.

Tolik Wikipedia.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/pf#sigProId0a99478661


Mezi nejkrásnější sportovní patřila vždy ta Odboru přátel SK Slavia Praha, zejména pak ta, která nakreslil Miloš Nesvadba.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/pf#sigProId56d06f85af

Text PF či rozepsané POUR FÉLICITER je dnes běžnou součástí většiny současných českých novoročenek. Přitom ve Francii ani v ostatních zemích se toto slovní spojení pro novoroční přání v současnosti nepoužívá, nelze tedy její použití doporučit pro přání zasílané cizojazyčným příjemcům.

Někdy je jako nejstarší česká známá novoročenka zmiňována kovová mince s německy psaným nápisem ZVM NEVEN IAHR, vyrobená v pražské mincovně s datací 1606. Svým charakterem a především svou hodnotou se však moderním novoročenkám téměř v ničem nepodobá.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/pf#sigProId7d64d70745

Tak zbývá jen popřát nejen mnoho sběratelských úspěchů v roce 2021.


Za vaši přízeň děkují:

Petr Feldstein

Ondřej Zlímal, Libor Jonáš, Aleš Kodat, Zdeněk Žofka, Aleš Pohořal, Wilda Novák, Martin Michalec

a také

Daniel Markvartpro blog sport antique sepsalPro blog Sportantique, Daniel Markvart, 2020

nakoupit na fanzone.cz Pé efka zakoupíte na FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 98 krát
Označeno v :