Poprvé a naposledy

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Ostatní sporty

Psal se rok 1970 a Velká pardubická měla před sebou 80. ročník. Za normálního „chodu věcí“ by k tomuto jubileu došlo o rok dříve, kdy poprvé zvítězili Korok s Václavem Chaloupkou.

K posunu však došlo proto, že v roce 1968 se Velká pardubická po agresi „spřátelených“ armád nekonala. Od té doby slaví náš nejslavnější dostih svá ročníková jubilea v letech završujících dekádu.


80. ročník byl prvním z nich. Při vyhlašování vítězů a slavnostním zakončení zněly závodištěm poprvé a dosud naposledy tóny bulharské hymny. Zásluhou polokrevné klisny Vezny II a jejího jezdce, devětadvacetiletého Nedělka Mileva.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/poprve-a-naposledy#sigProId3aa8951c08

Bulharský triumf v druhé „posrpnové“ Velké pardubické se nečekal. Milev ve VP tehdy startoval po druhé, Vezna II v ní dokonce debutovala. Při vší úctě k oběma je ale třeba říci, že k tomu přispěl obhájce prvenství z roku 1969 Korok, který tehdy zastavil před Taxisovým příkopem a dal najevo, že v dostihu už nechce pokračovat. Za těchto okolností bylo sice zřejmé, že vyhrát sice může kdokoli, ale že by to byla právě šestiletá polokrevná bulharská klisna, předpokládal málokdo.


80. ročník VP patřil k těm, jehož průběh byl hodně ovlivněn Velkým Taxisem příkopem; impozantní a zároveň obavy budící překážkou, která se skáče jako čtvrtá v pořadí. Kromě Koroka, který tedy skok vůbec neabsolvoval, tu padlo třináct z třiadvaceti startujících koní. Nejen tady, ale v celém dalším průběhu se více dařilo klisnám než hřebcům a valachům. Vezna II patřila k těm, které si vedly nejlépe. Pod vedením Mileva si počínala nečekaně zkušeně.


Situace nakonec vykrystalizovala tak, že boj o první místo se skutečně zúžil na tři zástupkyně slabšího pohlaví. Vedle Vezny II to byly Kostrava a Lukava, která po třech letech, kdy ve vedoucí pozici padla na poslední překážce, znovu sahala po vítězství. Tentokrát však bylo nad její síly poradit si s bulharskou soupeřkou.

Vezna II. proběhla jako první cílem před Lukavou o tři a půl délky. Nečekaný triumf klisen dovršila o dalších deset délek zpět Kostrava, která si o stupínek polepšila dvě předcházející čtvrtá místa z let 1967 a 1969.
pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Sběratel nalezne dobové pohlenice na : FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 125 krát
Označeno v :