Splněné předsevzetí Marka Spitze

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Olympic

Letní olympijské hry v Mnichově v roce 1972 byly jubilejní dvacáté. V mnoha ohledech překonaly všechny, které jim předcházely. Zúčastnilo se jich do té doby nejvíce zemí, nejvíce závodníků a o medaile se bojovalo v největším počtu sportů i disciplín.

Byly však těžce poznamenány teroristickou akcí palestinské organizace Černé září, jejíž členové se dostali do olympijské vesnice a zastřelili dva izraelské sportovce. Dalších devět olympioniků ze stejného státu pak drželi jako rukojmí. Tragédie vyvrcholila následující den při nezdařeném policejním pokusu osvobodit rukojmí na mnichovském letišti, kam byli na základě svých požadavků teroristé i se zajatci dopraveni. Zahynuli při ní nejen teroristé, ale také všech devět zadržovaných.

Zdálo se, že olympijské hry budou předčasně ukončeny, pak se ale přece jen pořadatelé i zúčastnění sportovci rozhodli celý program naplnit.


View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/predsevzeti-marka-spitze#sigProIdc1916dc188

Největší postavou tak těžce narušených her se už v jejich první polovině, ještě před tragéfií, stal 22letý americký plavec Mark Spitz. Na předcházejících LOH v Mexiko City se podílel na vítězstvích amerických štafet na 4x100 a 4x200 m kraul. Před mnichovským hrami však prohlásil, že za svůj úspěch bude považovat jedině to, když se mu podaří získat sedm zlatých medailí. To bylo považováno za bombastickou, snad až nemístnou snahu strhnout na sebe pozornost světových médií.


Spitz by totiž musel vyhrát všechny závody, kterých se měl účastnit – čtyři individuální a tři štafetové. Včetně rozplaveb to také znamenalo absolvovat v pouhých několika dnech čtrnáct startů.

Ukázalo se však, že Mark Spitz, který byl v roce 1968 svými olympijskými výsledky zklamaný, vůbec nemluvil do větru. Své předsevzetí, které bylo pokládáno za nejapnou snahu na sebe upozornit, splnil do puntíku. Vyhrál 100 m i 200 m kraul, 100 m i 200 m motýlek a jako finišman se nejvíce zasloužil o vítězství štafet USA na 4x100 m a 4x 200 m kraul i na 4x100 m polohový závod.


S celkově devíti zlatými olympijskými medailemi je od té doby právem považován z jednoho z nejlepších sportovců všech dob.
pro blog sport antique sepsalPro blog Sportantique, Petr Feldstein, 2020

nakoupit na fanzone.cz Odznaky z olympijských her zakoupíte na FANZONE
(3 - počet hlasů)
Přečteno 159 krát
Označeno v :