Případ Hardingová

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Olympic

Šestý den roku 1994, kterým svátkem Tří králů končí Vánoce, odchází 24letá americká krasobruslařka Nancy Kerriganová, bronzová medailistka z MS 1991 a ZOH 1992, obhájkyně titulu mistryně USA z předcházejícího roku ve sportovní hale v Detroitu z ledové plochy.

V době probíhajícího národního šampionátu má za sebou poslední trénink. Zítra už ji čeká první část soutěže žen, povinné cviky. Do zahájení zimních olympijských her v norském Lillehammeru, kam má odjet jako jedna z favoritek, zbývá pět týdnů.


Cestou do šatny se však na Kerriganovou vrhá neznámý muž a několikrát ji udeří teleskopickým obuškem vší silou do pravé nohy. V šoku a v bolestech se plačící Kerriganová svíjí za několik okamžiku. Zcela bezvládnou ji po chvíli odnáší její otec do šatny.

Vyjde najevo, že útok na Nancy Kerriganovou není činem pomatence jako v případě tenistky Moniky Selešové, kterou v dubnu 1993 v Hamburku bodl v pauze mezi gamy vyšinutý muž nožem do zad. FBI a CIA zjistí, že útok na Kerriganovou byl předem připravený. A že za ním může stát její konkurentka Tonya Hardingová, vicemistryně světa 1991, první Američanka, která skočila trojitého Axela, a její bývalý manžel Jeff Gillooly. Sama Hardingová se ale zapřísahá, že o ničem neví.

K provedení útoku byl předtím zjednán násilník Shan Shant. Za 100 000 dolarů měl Kerriganové rozdrtit koleno a vyřadit ji tak z účasti na americkém šampionátu, na ZOH, a nadobro ukončit její sportovní kariéru. Jenže Shant, který při samotném přepadení znejistí a zpanikaří. Koleno Kerriganové naštěstí nezasáhne.


Americká krasobruslařská asociace pak vyřadí Hardingovou z olympijské nominace. Kerriganová fyzickou i psychickou újmu dokáže překonat. Šampionátu USA, na němž není v souvislosti s tímto případem mistrovský titul udělen a nejlepší ze závodnic Michelle Kwanová je hodnocená jako druhá, se Nancy samozřejmě neúčastní, ale na ZOH odcestuje. Jenže po rozhodnutí soudu, o nějž Hardingová požádá, a který její vyřazení z nominace zruší, je v Lillehammeru mezi soutěžícími o olympijské pocty i Hardingová.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/pripad-hardingova#sigProId815ce80d78

Kerrigenová získává těsně za vítěznou Ukrajinkou Oksanou Bajulovou stříbrnou medaili, Hardingová končí s velkým odstupem osmá.

O měsíc později se při soudním procesu prokáže, že Hardingová o útoku nejen věděla, ale že ho i spoluorganizovala. Je doživotně diskvalifikovaná a dostává tříletý podmíněný trest. Stant, Shawn Eckardt, Gilloolyho známý, který se na přípravě nelidského činu také podílel, i sám Gillooly, jenž při přípravě útoku na Nancy Kerriganovou tvrdil, že nejlepší by bylo ji rovnou zabít, končí ve vězení.pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Sportovní historické tiskoviny zakoupíte na: FANZONE

(1 Hlasovat)
Přečteno 240 krát
Označeno v :