SK Slavia Praha
SK Slavia Praha Slavia

První derby

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Fotbal

Když se 29. března 1896 uskutečnil na pražské Císařské louce první fotbalový zápas budoucích nesmiřitelných rivalů Sparty a Slavie, těžko mohl někdo očekávat, že po druhé se tyto dvě jedenáctky spolu utkají až o jedenáct a půl roku později.

A to přes kontroverzní průběh, hlavně však dohru u zeleného stolu oné premiéry. Ta v pionýrských časech naší kopané proběhla na populárním vltavském ostrově, kterému se říkalo Cinda, za soudcování samotného Josefa Rösslera-Ořovského.

Tehdy šestadvacetiletý průkopník našeho sportu, sám dobrý a obdivuhodně všestranný sportovec, ukončil zápas uspořádaný v rámci turnaje, který se započítával do mistrovství Čech, za stavu 1:0 pro Spartu. Výsledek ze hřiště však nakonec neplatil. Bylo totiž vyhověno dodatečnému protestu slávistů, že jediný gól zápasu nebyl regulérní. K pohoršení jedněch a k radosti druhých tak utkání skončilo 0:0. Sparta potom z turnaje na protest odstoupila. Důvod k tradiční vzájemné nevraživosti, přelévající se z generace na generaci až do dnešních dnů, byl na světě.

Přesto se o několik měsíců později měl konat, opět na Císařské louce, mezi Spartou a Slavií další zápas. Ten ale skončil dříve, než začal. A to přesto, že obě mužstva už vedle sebe v dresech stála na půlící čáře jen sporadicky vytyčeného hřiště; slávisté v sešívaném červenobílém s hvězdou, která měla pět cípů s hrotem dolů, sparťané v černém s bílým S na prsou.


Právě v tom okamžiku ale vniklo na hrací plochu několik mužů v civilu. Zamířili ke slávistům. Sedm hráčů bylo vyzváno, aby ihned opustili hřiště a vydali se k domovu. Pánové v žaketech a cylindrech byli členy komise středoškolských profesorů. Ta v den utkání obdržela anonymní dopis, že v sestavě Slavie je sedm gymnazistů, kteří mají coby studenti fotbal zakázaný.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/prvni-derby#sigProIde1d45d533d

Se zbývajícími čtyřmi hráči, kteří ještě nějakou chvíli stáli na hřišti jako solné sloupy, Slavia samozřejmě hrát nemohla.

Viníky sice nečekal vyhazov ze školy, dvojka z chování je však neminula. Kdo za udáním stál, se nezjistilo. Podezření ale padlo i na sparťanské kruhy a jejich blízké okolí. Nevraživost mezi kluby se pak změnila ve vyložené nepřátelství.


Jejich další vzájemný zápas se tak konal až v jiném století – 13. října 1907.pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Sbšratelské sportovni karty lze zakoupit na FANZONE

(2 - počet hlasů)
Přečteno 38 krát
Označeno v :