Hokejové puky

Daniel Markvart by Daniel Markvart
Hokej

Pro fanoušky hokeje a sběratele sportovních suvenýrů má máloco takový význam jako obyčejný hokejový puk.

Tento malý kotouč z vulkanizované pryže je nedílnou součástí tohoto sportu již od konce 19. století a postupem času se vyvinul do podoby moderního puku, jak ho známe dnes. Pojďme prozkoumat fascinující historii hokejových puků a jejich trvalou přitažlivost pro sběratele.


Počátky

V počátcích organizovaného hokeje v 19. století hráči používali jako puky různé předměty, včetně dřevěných špalíků, lakrosových míčků, a dokonce zmrzlých kravských lejn. První zaznamenané použití gumového puku bylo v roce 1875 během zápasu na montrealském kluzišti Victoria Skating Rink. Ve 20. letech 20. století se standardem staly puky z vulkanizované pryže.

V průběhu desetiletí docházelo k postupnému vylepšování designu puků. Ve 40. letech byly zavedeny zkosené hrany pro snížení odskoků. V 90. letech se přešlo od přírodní pryže k syntetické. I přes tyto úpravy zůstal základní tvar a velikost puku po více než století z velké části nezměněn.


Puky jako sběratelské předměty

Pro zapálené sběratele představují hokejové puky hmatatelné kousky bohaté historie tohoto sportu. Velmi ceněné jsou puky použité při hře, zejména ty z významných zápasů nebo vstřelené legendárními hráči. Vyhledávané jsou také puky z finále Stanley Cupu, Utkání hvězd a mezinárodních turnajů. Některé unikátní puky mají za sebou zajímavé příběhy, například ty vyrobené pro venkovní zápasy nebo ze speciálních materiálů. V roce 2000 dokonce jeden nižší tým z Las Vegas použil puky obsahující mikročip, aby zabránil krádežím ze strany lovců suvenýrů.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/puky#sigProId689fff03af

Tipy pro sběratele a vystavování

Při budování sbírky hokejových puků je klíčový jejich stav. Puky ve vynikající kondici, bez odštěpků, prasklin nebo vybledlých log, mají vyšší hodnotu. U puků použitých při hře je také důležitá hodnověrnost – záznamy prokazující jejich pravost a detaily konkrétního zápasu zvyšují význam puku.

K vystavení sbírky mnoho sběratelů volí akrylové nebo skleněné vitríny. Doplnění puků fotografiemi, dresy, autogramy nebo jinými souvisejícími suvenýry pomáhá vytvořit působivou expozici oslavující hokejovou historii.

Ať už máte jeden ceněný puk, nebo desítky dokumentujících různé éry a události, tyto malé gumové kotouče tvoří jedinečné upomínkové předměty ztělesňující vzrušení a nostalgii tohoto sportu. S tím, jak se hokej neustále vyvíjí, lze očekávat, že věrný puk bude i nadále inspirovat sběratele k zachování jeho slavného odkazu pro příští generace.Pro blog sport antique sepsalDaniel Markvart

nakoupit na fanzone.cz Nabídka puků na : FANZONE

(1 Hlasovat)
Přečteno 35 krát
Označeno v :