Rudá liška Chris Chataway

- velikost písma zmenšit velikost písma zvětšit velikost písma
Angličan Christopher Chataway vstoupil do povědomí světové sportovní veřejnosti při LOH 1952 v Helsinkách.
Účastnil se běhu na 5 km, který byl vzápětí považován do té doby, a ještě dlouho potom, za nejdramatičtější závod historie.
Teprve jedenadvacetiletý Chataway byl s Čechoslovákem Emilem Zátopkem, Herbertem Schadem ze západního Německa a s Francouzem Alainem Mimounem jedním ze čtyř závodníků, kteří bojovali v posledním kole o vítězství. Ve chvíli, kdy se Zátopek, který nakonec po neuvěřitelném finiši vyhrál, propadl až na čtvrté místo, se mladý Brit dostal do vedení. Když v poslední zatáčce začal Zátopek své soupeře definitivně „válcovat“, byl Chataway druhý a vydal se za Čechoslovákem. Právě v ten moment však zakopl o obrubník dělící škvárovou dráhu od travnaté plochy olympijského stadiónu a upadl. Do cíle nakonec doběhl pátý, těsně ho předběhl i jeho krajan Gordon Pirie.
O Chatawayovi se nějaký čas mluvilo jako o běžci, který měl pád v závodě, při němž Zátopek vydobyl druhou ze svých tří zlatých helsinských medailí. V Britovi se však probudil velký potenciál. Jako závodník, který kromě „pětky“ inklinoval spíš ke kratším než k delším distancím, dopomohl v květnu 1954 coby pacemaker Rogeru Bannisterovi k tomu, aby jako první člověk na světě zdolal hranici 4 minut na 1 míli.
Na ME v srpnu 1954 byl Chataway na 5 km druhý za vítězným Kucem, ale před třetím v cíli Zátopkem. Svůj nejlepší závod zaběhl Chris Chataway o dva měsíce později v mezistátním utkání Velká Británie-SSSR v Londýně. V souboji s Vladimirem resp. Volodymyrem Kucem dokázal zachytit všechny trháky tohoto rodilého Ukrajince a ve finiši ho těsně porazil ve světovém rekordu 13:51,6 min.
Chris Chataway, jemuž se na Ostrovech pro jeho ryšavou kštici říkalo Rudá liška, který v běhu na 1 míli později také zdolal hranici 4 minut a překonal i světový rekord na 3 míle, závodil na nejvyšší úrovni už jen dva roky, do LOH v Melbourne. O atletice potom psal. Brzy se však vydal na politickou dráhu. V roce 1969 se stal ve vládě premiéra Edwarda Heathe ministrem pošt a telekomunikací a později ministrem pro průmyslový rozvoj. Byl i poslancem Dolní sněmovny za Konzervativní stranu. V roce 1995 ho královna Alžběta II. povýšila do šlechtického stavu.
https://sportantique.cz/ruda-liska-chris-chataway#sigProId606e9aac45
Petr Feldstein