Medaile z „nového světa“ (1932)
Ilsa

Medaile z „nového světa“ (1932)

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Olympic

Na X. letních olympijských hrách v Los Angeles 1932 reprezentovalo Československo jen sedm sportovců.


I oni se přepravili zaoceánskou lodí přes Atlantik a pak vlakem napříč americkým kontinentem jen díky finančním sbírkám. V době světové hospodářské krize náš olympijský výbor prakticky žádnými finančními prostředky nedisponoval.

Na vzpěrače Jaroslava Skoblu a zápasníka Josefa Urbana se složili pražští strážníci. Na dalšího vzpěrače Václava Pšeničku elektrikáři. Na dalšího zápasníka Jindřicha Maudra sportovní oddíl pražských Bohemians. Na koulaře Františka Doudu pošťáci. A na běžce Andreje Engela a Oskara Hekše židovské organizace.


Pouhá sedmička našich olympioniků přivezla z Ameriky do vlasti čtyři olympijské medaile. Neuvěřitelná 57procentní úspěšnost – co se cenných kovů týká. Všechny je získali silní muži – Skobla (zlato), Pšenička (stříbro), Urban (stříbro) a Douda (bronz). K tomu se Maudr, stříbrný z OH 1928, dostal až do 4. kola, Engel postoupil na 100 m do čtvrtfinále, a Hekš obsadil v maratónu skvělé 8. místo.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/skobla-los-angeles#sigProIdbb8e42f1a4

Vzpěrači svedli dramatický souboj v soutěži do 82,5 kg s favorizovaným Němcem Josefem Strassbergerem, obhájcem olympijského vítězství z her Amsterodamu 1928. Strassberger také po první disciplíně trojboje, trhu, suverénně vedl. Na činku si naložil 125 kg a bezpečně je zdolal. Zdálo se, že jeho celkové prvenství v trojboji už nemůže nikdo ohrozit. Naši za ním zaostávali o 12,5 kg.

Pak nastal obrat. Pšenička zvedl v tahu 117,5 kg, Skobla 115 kg, a mohutný ale méně obratný Strassberger pouze 110 kg. Stále však vedl.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/skobla-los-angeles#sigProId8b4acef0f3

V nadhozu zvládl Němec jen 142,5. Pšenička se dostal na 147,5. A Jaroslav Skobla až na 152,5 kg, což byl nový světový rekord. Předstihl Strassbergera i svého kamaráda Václava Pšeničku.

V trojboji vzepřel 380 kg. Znamenalo to nový olympijský rekord a především olympijské vítězství pro Československo.pro blog sport antique sepsalPro blog Sportantique, Petr Feldstein, 2020

nakoupit na fanzone.cz Sběratelské kartičky možno zakoupit na FANZONE
(3 - počet hlasů)
Přečteno 177 krát
Označeno v :

Více z této kategorie:

« Ray c. Ewry (USA) Pierre de Coubertin »