Slavia, Ferenzvarosi
Slavia, Ferenzvarosi

Slavia poražena v Berlíně (1906)

Sprt a hry, 1906 by Sprt a hry, 1906
Fotbal

Skoro pět čtvrtí roku Slavia dovedla udržeti na kontinentě výsadu neporazitelnosti.


V době té sehrála Slavia 55 zápasů, jen angličtí profesionálové Sauthampton a Newcastle United přerušili dlouho řadu jejich úspěchů. Jednou musel přijíti neúspěch, musela přijít porážka, ovšem že každý přítel českého sportu si přál, aby nepříjemný ten okamžik přišel co nejpozději. Přišel, nu ještě zde, nezbývá než smířiti se s neodčinitelným skutkem – a doufati, že jest jen okamžitým přerušením vítězného českého postupu. To činíme i my, uznávajíce krásnou hru Preussen a krásný jejich úspěch, jímž se revanchují za porážku v Praze (6:1).S faktem samotným, s číselným výsledkem nedělním bychom se mohli smířiti s lehkých srdcem, těžko však nežalovati a nepronášeti stesků, přihlédneme blíže a vyvodíme-li z průběhu konsekvence.


Slavia jela do Berlína oslabena nepřítomností Ringa a Veselého. Nahraditi je svěřeno výbornému Em. Bendovi, jenž už dávno odvykl úloze becka a Krummerovi, jenž snad už rok neměl míče na noze a postrádá ovšem i training v běhu. Není divu, že za výborný prohlašovaný forward Presussen dovedl obraně Slavie dáti dvě branky (třetí byla proměněním trestného kopu), neboť nezapomínejme, že na jaře dovedla v Berlíně Viktoria rovněž vstřeliti dva míče proti obraně, v níž hrál forward nezkrotné ofensivní síly (7:2 byl výsledek). Opakujeme: nedivíme se a nezazlíváme obraně Slavie, že pustila dvou branek, a věříme, že to možno pouze pro to, že Jeník měl nepopíratelně jeden ze svých nejlepších dnů a že Em. Benda hrál výborně na nezvyklém místě.


Přihlédneme-li blíže k úspěchům Slavie, vidíme vyrovnávací branku Kotoučovu z volného kopu a 2. goal Baumrukův. Kompletní forward Slavie, ba kompletnější než onen, jenž dovedl dáti Southamptonu 4 a Celticu 3 branky (hráli totiž Košek a Malý místo Starého) nedovede najíti bránu Preussenu vice než jedenkrát! Toť skutečnost, která se nás nejtrapněji při tomto zápase dotýká.

Nebyli bychom se pustili do těchto úvah, kdybychom nebyli slyšeli po Pešti hlasů: Obrana prohrála (=zavinila, že jsme nevyhráli) nám Ferenzvárosi. Tvrzení toto bylo ovšem absurdní, neboť ani proti Ferenzvárosi nehrál forward Slavie skvěle, neboť – po odečtení branek z penalty – dal 3 proti 4 goalům Maďarů. Koho nestačila zburcovati z odpočinku na vavřínech Pešť, toho snad konečně probudí Berlín.
pro blog sport antique sepsalS – dt., Sport a hry, č. 33, 1906

nakoupit na fanzone.cz Historické sportovní časopisy a noviny zakoupíte FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 38 krát
Označeno v :