Je možno zvýšit sportovní výkon dopingem?

Co je vlastně doping. Doufejme, že valné většině sportovců není tento výraz mnoho známý.

Doping (1947)


Bylo by to jen potěšující. Podívejme se na jeho význam do slovníku-najdeme tam tuto definici.:” Doping je chemický přípravek, jehož složení působí dráždivě na organismus sportovce a přinutí jej k chvilkovému nadvýkonu, kterého by za normálních okolností týž sportovec nebyl schopen.” Je to vskutku svůdné pomyšlení, jestliže sportovec v těžkém boji, v němž vlivem vybrané konkurence mnohý z bojovníků ztrácí odvahu a potřebné sebevědomí., má k dispozici má prostředek, který na něj působí uklidňujícím dojmem a současně zvýší jeho schopnost výkonu na jeho nejvyšší myslitelnou míru. \zvýšené nároky na energii a výměnu látek při závodním provozování sportu vyžadují mnohdy pro tělo regulující přípravek zdraví lidskému úplně neškodný, který by současně zvyšoval tělesný výkon, dosud neexistuje, jsou sportovci odkázáni-v případě krajní nutnosti-na používání straších známých, I novějších méně známých dráždivých přípravků či medikamentů-dopingů jsou to hlavně:

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/sportovni-vykon-dopingem#sigProIde55f4622ad

1. Alkohol

Účinky alkoholu jsou na lidské zdraví rozličné, podle toho, zda je alcohol požít zředěný či koncentrovaný, v malém, či velkém množství a zda je přijat organismem alkoholu navyklým nebo nenavyklým. Malé množství alkoholu vyvolává příjemné vzrušení, které přechází později v ospalost, vzbuzuje pocit tepla v žaludku I na povrchu pokožky, tep se stává rychlejší a silnější. Vzbuzuje silnější příliv krve do dutiny břišní I do hlavy, povzbuzuje duševní činnost, vzbuzuje pocit zvýšené výkonnosti a odstraňuje zdánlivé fysické potíže. Není to konečně žádným tajemstvím, že mnozí závodníci před závody požijí kalíšek lehkého červeného vína nebo slabšího koňaku či rumu jako doping celkem neškodného.

Pivo jest osvěžující a výživný nápoj, vzniklý kvašením z vody, extraktu alkoholu, sladu a chmele z kvasnic. Před tréninkem a hlavně před závodem se mu přísně vyhýbejme, neboť při výkonu působí unavujícím způsobem. Po skončených závodech sklenka černého neuškodí. Proto při oslavování vítězství lépe sklenku černého piva než vína nebo likéry.

Víno účinkuje na organismus množstvím obsaženého alkoholu, proto se jako doping nedoporučuje. Vína sladká, jako Malaga, portské a různé silicí vína železitá, Tanique Toledo, Tanikum Roche, Vinde Vial, Metatone, Cacaofer atd. Jsou vhodná v případě momentální slabosti po horečnatých a infekčních chorobách.

2. Výživné prostředky

Mezi ně patří Ovemaltine, Biomalz, ovesné vločky, banány, přípravky Forsanose, Nogomalter, Heliomalt, Talismalt, atd., které možno doporučiti jak v tréninku, tak I při závodech.

3. Drogy

Geroba, Malton, Dulz, Dullman, Laha, Tani, Wanderer, Astrie, Kolayo, Kolecyt, Newcola, atd. Nemají oživující a posilující účinek na celý organismus. Jsou při tréninku a závodech používány mnohými závodníky.

4. Medikamenty

Fosforové preparáty jako Recresal, Thanophospan, Erlarson, atd. Mají vliv na oběh krve a účinkují proti vyměšování bílkovin a únavě. Přesto pokusy s těmito medikamenty nejsou dosud lékařsky zcela probádány, Dále jsou to Adrenalin, Calcio Coramin, Digifalin, Lobelin atd., vesměs přípravky bez lékařského předpisu mohu způsobiti tělu Velké škody.

Prosté jedy jako arsenik, strychnine, coffein, kokain atd., kterých někteří závodníci používají jako doping, jsou těžkým prohřešením a poškozením těla. Těžkosti a zvracení po požití těchto doping nejsou ty největší příznaky poškození organismu-zažívací ústrojí, játra, ledviny-a vůbec celý organismus je v krátké době zle zřízen a I po jednom požití těchto prostředků mohou nastati nenapravitelné škody.

5. Cukr

Cukr je velmi neškodný dopingový prostředek. Všimli jste si již zajisté, že mnozí závodníci před závodem I během závodu pojídají kostky cukru, od nichž si slibují zvýšení výkonu. Pokusy bylo také dokázáno, že toto zvýšení se pravidelně rychle dostavuje. Proto se cukr doporučuje jak při tréninku, tak při závodech.

6. Cigarety

Sportovec nemá vůbec kouřit, a když přece jen nemůže odolat tomto pochybnému požitku, tedy pouze cigarety odnikotinované.


Nejlepším dopingem-protože neškodným-je poctivý soustavný trénink. Povzbuzující výkřiky obecenstva dovedou také přiměti k mimořádnému výkonu, aniž je nutno bráti doping. Prostě pravý sportovec dbalý své sportovní cti nepoužívá škodlivých medikamentů, aby překonal svého poctivého soupeře a získal vítězství, které by ho nemohlo ani těšiti. Neboť by to nebylo ovoce, které by ho nemohlo ani těšiti, nebyl by to výkon jeho těla, nýbrž vítězství k na výkonu vybičovaného organismu, který se po čase nutně musí zhroutit vlivem užívaných jedů.


View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/sportovni-vykon-dopingem#sigProIddd6686fd8f

pro blog sport antique sepsal Z časopisu Ruch, č. 30, ročník II, 1947.

nakoupit na fanzone.cz Sběratelské sportovní předměty na FANZONE

(1 Hlasovat)
Přečteno 156 krát
Označeno v :