souboj na Hohe Warte
souboj na Hohe Warte

Jak je to se starým fotbalem (4)

časopis Štart, 1957 by časopis Štart, 1957
Fotbal

Slavní internacionálové odpovídají


Mezi naším fotbalovým obecenstvem bývají často velmi bouřlivé debaty o tom, zda se hrál lepší fotbal za starých časů nebo dnes. Názory jsou rozlišné. Otcové se často přiklání k starým dobrým časům“, kterým synové, disponují bezesporu většími teoretickými znalostmi, zastávají dnešní, moderní fotbal. Diskuze se obyčejně skončí na mrtvém bodě. Každý chce mít pravdu a nikdo nechce kapitulovat před argumenty druhého. Jak se však k celé otázce staví slavní reprezentanti zašlých časů? Známý odborný časopis „Sportmagazin“ vycházející v Norimberku přešel od teorií k činům. Obrátil se přímou otázkou k tomuto „věčnému fotbalovému problému“ na staré internacionály. A zde jsou jejich odpovědi:


Walter Nausch

Zemřel před několika týdny. Člen nezapomenutelného “Wunderteaumu” a záložník vídeňské Austrie říkal na adresu starého a nového fotbalu toto:

- Když jsem byl aktivním fotbalistou trénovali jsme ve vídeňské Austrii čtyřikrát do týdne. V úterý a ve středu byl trénink s míčem, ve čtvrtek ostrý a v pátek lehký kondiční trénink (lehká atletika). Vždy se trénovalo dopoledne mezi 9-11 hod. Dopolední příprava měla výhody v tom, že každý hráč šel večer brzy spat, protože ránu musel časně vstávat. A když si chtěl udržovat svou dobrou kondici, musel přesně, pravidelným spánkem dodržovat svou životosprávu.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/stary-fotbal-nausch#sigProId1dc6990b00

Vztah trenéra s hráčem byl v porovnání s dneškem vice věcný. Tým byl vice disciplinovaný a vztah hráče a trenéra odměřenější. Rozhodně se před zápasem méně besedovalo o taktice a systému hry., Nechci zavrhovat dnešní rozhovory před zápasem o systému a taktice. Myslím však, že systém a taktiku vytvoří na hřišti vždy individuality, jakými byli moji spoluhráči Schall, Stroh, Gschweidl a další, kteří hledali slabá místa soupeře a potom se jimi s vynaložením veškerých svých sil a sil spoluhráčů snažili proniknout.


Nepopíratelnou skutečností také je, že se tenkrát fotbalisti bez základního technického vybavení nemohli uplatnit. Dnes jsme svědky často rychlého nezdravému růstu hráčů, kteří dají v ligovém utkání několik branek a už je v reprezentaci. Kdysi každý fotbalista-mám, pravda na mysli talentovaného hráče, který měl předpoklady k svému růstu – musel přejít od žactva do dorostu a rezervu a až potom dostal příležitost v ligovém nebo reprezentačním mužstvu. Kdysi býval mezi mládeží také větší zájem o fotbal. Na městských ulicích, na loukách, periferiích a vesnicích hrálo fotbal mnohem vice mladých chlapců, kteří když pak přišli do klubu, byli oporou trenéra. A s osobou trenéra souvisela a stále souvisí otázka: trenér a funkcionář. Nemohlo se nikdy stát, aby se bez trenéra řešili některé důležité otázky. Dnes je tomu naopak. Stačí, aby se nějaký hráč stal oblíbencem funkcionáře a trenérova práva klesají na minimum. A rozdíl mezi tehdejším a dnešním chápáním hry? Kdys to bylo pomalejší, ale vtipnější a přesnější, dnes často v rychlejším tempu a nedbalosti.


A Jack Crayston již brzy...



pro blog sport antique sepsalČasopis Štart, č. 32, 8. III. 1957

nakoupit na fanzone.cz Sběratelské sportovní předměty naleznete na FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 419 krát
Označeno v :