Století tennisu (1913-2013)

Česká sportovní by Česká sportovní
Historie

V roce 2013 slavilo se 100 let Mezinárodní tennisové federace.

Století přínosu tennisu.

100 let mezinárodní tennisové federace



1913

Založení Mezinárodní federace Lawn tennis

Za dveřmi budovy v ulici 34 Rue de Provence v Paříži se stává 15 zemí zakládajícími členy na první generální konferenci. Mezi členy jsou Austrálie a Nový Zéland, Rakousko, Belgie , Dánsko, Francie, Německo, Velká Británie, Maďarsko, Itálie, Nizozemsko, Rusko, Jižní Afrika, Švédsko, Švýcarsko a Španělsko. Oficiálním jazykem byla zvolena francouština.


1922

Řídící výbor jmenuje pravidelnou radu

Kvůli nejednotným pravidlům hry po celém světě je jmenována Mezinárodní plavidlová rada, která má poskytnout mezinárodní federaci lawn tennis exkluzivní práva měnit a kontrolovat pravidla tennisu.


1923

Přijetí oficiálních pravidel tennisu

Na každoroční valné hromadě federace schválila mezinárodní pravidla tennisu s účinností od 1. Ledna 1924. Současně je vytvořena nova kategorie oficiálních mistrovství ve Velké Británii, Francii, USA a Austrálii, dnes známých jako grandslamové turnaje.


1927

Tennis mizí z program olympijských her

Hlasování Mezinárodní federace lawn tennisu rozhodlo o neúčasti na olympiádě v roce 1928. Přerušením po hrách v roce 1924 v Paříží začíná 64- letá neúčast tennis na olympijském hnutí.


1948

Vytvoření mezinárodního míčového výboru

Mezinárodní federace lawn tennis zakládá Mezinárodní míčový výbor, který přezkoumal standardizaci tenisových míčků po celém světě. Výbor doporučuje vytvoření testovacího aparátu, který by umožnil snadné a přesné testování míčů při rychlostech odpovídajících běžné hře.


1963

50. výročí Mezinárodní federace lawn tennis a založení poháru federace

Mezinárodní federace lawn tennis slaví své 50. Jubileum uspořádáním ženské verze Davisova poháru. První turnaj se koná v Queens klubu v Londýně. Vítězí tým USA.


1968

Mezinárodní federace lawn tennis souhlasí s “otevřením” tennisu

Na mimořádném zasedání v Paříži dne 30. Března většinovým hlasováním povoluje profesionálním tenistům účastnit se Grand Slamů a Davisova poháru.


1970

Tennis zavádí tiebreak

Je odsouhlasen pokus otestovat tiebreak. US Open je prvním prominentním turnajem kde se tiebreak použije. Turnaj láka na novinku sloganem: Jste srdečně zváni k náhlé smrti v odpoledních hodinách ve Forest Hills”. V roce 1972 je tiebreak schválen jako alternativní bodovací sytém.


1972

Zavedení žlutých míčků

Se stoupajícím televizním pokrytím zápasů schvaluje Mezinárodní federace lawn tennis používaní žlutých míčů. Dvouleté zkušební období ukázalo, že jsou na obrazovce vice viditelné.


1976

Mezinárodní federace lawn tennis zakládá první rozvojový program

Federace podněcuje první průzkumnou misi do Afriky, která tvoří základní plán pro budoucí rozvojové program po celém světě.


1977

Změna jména Mezinárodní tennisové federace na Mezinárodní tennisová federace

Rozhodnutím vypustit “lawn” (travní) ze jména Federace. ITF také začne sledovat způsoby vyplétání raket poté, co se začínají objevovat stížnosti na rakety s dvojitým výpletem.


1978

Oznámení prvních světových šampiónů ITF

Chris Evert, Bjorn Borg a junioři Ivan Lendl a Hana Mandlíková jsou zvoleni prvními světovými šampióny ITF.


1979

ITF přebírá Davisův pohár

ITF přebírá formální odpovědnost za Davisův pohár od Davis Cup Nations. Tennis veteránů je začleněn do ITF.


1981

Davisův pohár otevřen světu

ITF změní strukturu poháru na šestnáctičlennou Světovou skupinu a regionální zóny. Odehraje se první šampionát senior.


1982

Florida hostí první celosvětový ITF workshop trenérů

Přední tennisové národy z celého světa se zúčastní první oficiální konference zaměřené na vzdělávání trenérů. Dnes se této akce pořádané každý druhý rok účastní vice než 600 trenérů ze 100 zemí.


1985

Zrození grandslamového tennisového fondu

Wimbledon přislibuje každoroční příspěvek na Pomoc úsilí ITF o rozvoj tennis po celém světě a daruje prvních 100 000 liber. K iniciativě rozvojového fondu se připojují I další Grand Slamy.


1988

Tennis se vrací na olympiádu

Po 64 leté absence se tennis úspěšně vrací na olympiádu v Soulu ve stejném roce, kdy ITF slaví 75. Výročí. ITF také přijímá mezi oficiální pravidla tennis pravidlo o dvou dopadech v tennis vozíčkářů.


1993

ITF zakládá tennisový antidopingový program

ITF, ATP a WTA přijímají antidopingový program obsahující vzdělávací složky a pevné normy, které musí všechny tři subjekty dodržovati.


1995

Pohár federace se stává Fed Cupem

Souběžně se změnou jména zavádí se nový formát soutěže se střídavou výhodou domácího prostředí, který již funguje v Davisově poháru.


1998

ITF se stává domovem “Laboratoře”

ITF představuje nejvyspělejší výzkumné zařízení na světě zaměřené na tenis. Tennis vozíčkářů je zahrnut do ITF, čímž se stává prvním sportem pro hendikepované hráče, který dosáhne takového spojení na mezinárodní úrovni.


2004

Největší tennisové obecenstvo

Finále Davisova poháru mezi Španělskem a USA s Seville se účastní největší počet diváků v historii oficiálních tennisových zápasů (27 200 diváků). ITF otevírá tennisovou školu junior a mentorský vzdělávací program pro mladé hráče.


2006

Debut elektronického hlášení na čarách

Po třech letech výzkumů vedených ITF má na Hopman Cupu v Perthu svůj oficiální debut elektronické hlášení na čarách.


2007

Zahájení kampaně Play & Stay

ITF zahajuje kampaň Play & Stay. Jejím posláním je nábor a udržení stávajících hráčů. Objevuje se také iCoach, online zdroj pro tenisové trenéry a po celém světě ITF řídí tenisový antidopingový program.


2008

Příchod plážového tennisu

ITF zakládá oficiální tour plážového tennis. Tour se skládá ze 14 turnajů. O čtyři roky později již narostl počet turnajů na vice než 100.


2009

Vznik nové protikorupční jednotky

ITF, ATP, WTA a Grandslamový výbor přijímají nový tennisový protikorupční program. Program provozuje oddělení Tennis integrity a sleduje jakékoliv manipulace s výsledky tennisových zápasů.


2012

Sté finále Davisova poháru

Hlavní soutěž ITF slaví důležité jubileum. Praha hostí sté finále Davisova poháru, při kterém tým České republiky porazí Španělsko.


2013

100. výročí ITF

210 členských zemí se schází, aby oslavily 100 let ITF.

2014

Rozhodnutí ITF stran týmových soutěží, která v následujícím období následovala, snad nemá ani smysl komentovat.



pro blog sport antique sepsalČeská sportovní, 13.-15. IX. 2013

nakoupit na fanzone.cz Historické sportovní vybavení, míčky, rakety na FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 497 krát
Označeno v :