Středoevropský pohár, kolotoč úspěchů, nadějí a sensací

Fotbal

Doposud Italové kamenem úrazu

Při posledním losování středoevropského poháru zdálo se, že má A. C. Sparta ze všech zúčastněných klubů nejlehčího soupeře v F. C. Bologni a skutečnost svým výsledkem ukázala zcela něco jiného. V italském mistrovství je totiž 20 klubů velmi vyrovnaných a probíti se v italské ligové tabulce na druhé místo znamená standartní dobrý výkon a těžkou práci. Italové dnes dohonili středoevropské národy a mají svoje mládí, rychlost a temperament ještě k lepšímu. Dnes již nejezdí mužstva středoevropská do Itálie na výlet pro pěkné score, ale musí tam o úspěch urputně zápasit. Je další výhodou Italů, že středoevropský pohár se hraje právě v měsících pro naše fotbalisty nejméně vhodných. Obvyklá temperatura letního horka a vyčerpanost z ligových zápasů nikterak našim nesvědčí, zato Italům nevadí.

Do druhého kola poháru

Do druhého kola poháru postupuje Wienna, Slavia, Bologna a zcela jistě italský mistr Juventus po posledním nádherném vítězství nad Ferencvarosem v Turíně. Je velmi málo pravděpodobné, že by Maďaři v Budapešti náskok vyrovnali, jelikož nejsou právě v obzvláštní kondici. Obraz středoevropského poháru je velmi nadějně zabarven italskými barvami, neboť Italové mají již téměř jista 2 mužstva v semifinále a není vyloučeno, že obě mužstva i do finále, jak se to přihodilo minulý rok Rakousku.

Naše kluby v poháru

Slavia proti mistru Rakouska Admiře překvapila svým dobrým výkonem a již pražským výsledkem (3:0) si vlastně zajistila postup. Zato mistr republiky A. C. Sparta téměř sensačně pohořela. To jsou fakta. Hra v Itálii byla sensací svoji porážkou pro všechny, kdo vkládali oprávněné naděje do tohoto mužstva. 5: 0 nečekané score, které Bologna na Spartu udělala tím vlastně již i postup byl znemožněn. Příčiny byly nejrůznější a bylo nespravedlností obviňovat snad Ledvinu, že mu 5 míčů uteklo do sítě. V tomto zápase kromě Burgra a Nejedlého hráli všichni hluboko pod svou formu a jistě nepřeháním, že to byla nejhorší hra Sparty v posledních 20 letech. Ani 3:0 v Praze samozřejmě nemohlo dohonit italskou porážku a tak A. C. Sparta byla vyřazena o 2 branky.

Slavia jde dál

Slavia ve druhém kole pravděpodobně narazí na mistra Italie Juventus, což znamená až příliš těžkou posici. Probití do finále vyžádalo by si takové práce a úsilí, že lze mluvit téměř o nemožnostech. Podle mého úsudku byl by pro Slavii Ferencvaros mnohem lehčím případem.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/stredoevropsky-pohar#sigProId28d6256c17

Poučení z dosavadních zápasů

Poučení plynoucí z dosavadních zápasů jak pro Slavii, tak pro Spartu je jasné: nespoléhat na to, že jsem dobyl prvního místa domácího championátu. Výsledky v domácích soutěžích nemohou nikdy být směrodatné pro soutěž mezinárodní, jakou je středoevropský pohár. Naše liga ve výkonnosti mužstev není vyrovnaná a Sparta se Slávií příliš převyšuje ostatní, ale v mezinárodním poháru je měřítko zcela jiné. Středoevropský pohár je soutěží mužstev přibližně stejné výkonnosti a jen obětavost a taktická hra tvoří výsledky úspěchů toho kterého mužstva.

Pozoruhodný návrh k reorganisaci pohárů

Mělo by komité středoevr. Poháru napříště uvažovat o tom, aby pro mužstva, která v prvním kole odpadnou, vypsalo pohár útěchy a tím alespoň poněkud se vyrovnaly ztráty finanční. Vyřazení se může přihodit každému a třeba je rozdíl i dvou branek, nehovoří to nikterak o méněcennosti, a proto pohár útěchy by byl nejen spravedlností finanční stránky, ale i velmi napínavou soutěží.

Slavné vítězství Slavie nad Juventusem 4:0 s nepěkným koncem

Přinášíme obrázky ze zápasu Slavia – Juventus, jehož první půle byla krásnou ukázkou footbalu, druhá půle však vinou itlalského temperamnetu, nerozhodností soudce a nervosností publika, skončila ostudnými scénami. Jinak teorie- jinak prakse. Článek Káďův, který nahoře čtete, byl psán několik dnů před zápasem a výsledek mluví jinak.

Časopis STAR

Časopis Star vycházel v letech 1926 – 1938 v československém tiskařském domě Melantrich. Článek z časopisu STAR, Číslo: 28 (330), 8. Července, 1932

nakoupit na fanzone.cz Nakoupit historické noviny a časopisy můžete na FANZONE

pro blog sport antique sepsal: Pro blog Sport Antique sepsal Daniel Markvart

(1 Hlasovat)
Přečteno 781 krát
Označeno v :