Největší triumf Hanse Zdražily

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Ostatní sporty

Na pódiu sportovní haly v tokijské čtvrti Šibuja při OH 1964 byla nejdramatičtějším soubojem soutěž vzpěračů ve střední váze.

Nevýhodou našeho reprezentanta Hanse Zdražily bylo, že se až do roku 1972 soutěžilo ve vzpěračském trojboji, tedy v tahu, trhu a nadhozu. Právě první disciplína, tah, byla jeho slabinou. Zdražila tehdy nicméně zvedl 130 kg a vyrovnal tím československý rekord. Zatím mu to stačilo na dělené páté místo. Viktor Kurencov ze SSSR zvládl o 5 kg více, Masaši Ohuči z Japonska dokonce o 10 kg. Chvíle čs. vzpěrače však teprve přicházely. V trhu skončil Kurencov na 130 kg, Ohuči na 135 kg. Zdražilu čekal ještě jeden pokus. Byl zdařilý, znamenal nový olympijský rekord, a také druhé místo po dvou disciplínách.


V přetopené hale nastala rozhodující fáze olympijského závodu – nadhoz. Dosud vedoucí Ohuči vzepřel jen 162,5 kg. Poté už s činkou bojoval marně. Souboj se zúžil na Zdražilu a Kurencova. Oba si nechali naložit jako základ váhu 172,5 kg. Zatímco Zdražila si s ní bez problémů poradil, Bělorus Kurencov se o ni dvakrát po sobě pokoušel bez úspěchu. V třetím pokusu vsadil na riziko. Jeho propočet byl jasný – díky nižší tělesné hmotnosti by mu mělo ke zlaté medaili v trojboji stačit 175 kg.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/triumf-hanse-zdrazily#sigProId349174fc4b

A vskutku – činku s největším vypětím sil nad sebe dostal. Kurencov už začal přijímat blahopřání k olympijskému vítězství. Jenže 23letý ostravský chasník, který o 57 let později, 3. října 2021, oslavil osmdesátiny, měl ještě dva pokusy k dobru. Nechal si proto zvýšit váhu na rekordních 177,5 kg.


První pokus nevyšel. O to víc se Zdražila soustředil na ten poslední v celé soutěži. Hala v napjatém očekávání ztichla. Náš reprezentant přistoupil k čince, uklidnil se, a pak rychle přemístil olbřímí břemeno na prsa. Následoval vlastní nadhoz a vyrovnání nohou. Pak už klakson oznamoval, že Hans Zdražila vytvořil nový světový rekord. V součtu s výkony v tahu a trhu to znamenalo 445 kg – další světový rekord, v trojboji. Byl také potvrzením druhé zlaté olympijské medaile pro československé vzpírání v historii novodobých her – po Jaroslavu Skoblovi 32 let předtím v Los Angeles.
pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Sběratel nalezne dobové pohlenice na : FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 110 krát
Označeno v :

Více z této kategorie:

« Poprvé a naposledy Božská Wilma »