Vabank Jiřího Lanského
Archiv autora

Vabank Jiřího Lanského

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Ostatní sporty

24. srpna 1958, v poslední den evropského šampionátu v atletice ve Stockholmu, nastoupilo na stadión šestnáct finalistů závodu ve skoku vysokém mužů.


Byli mezi nimi i dva Čechoslováci – Petr Elbogen a Jiří Lanský. Výškaři tehdy skákali téměř výhradně valivým stylem, neboli stredlem. Mezi ně patřil i Elbogen, zatímco Lanský se držel horinu, který už tehdy přece jen přežíval. Na stredl si ostatně nikdy nezvykl, horine byl díky vynikajícímu odrazu jeho stylem až do konce sportovní kariéry.


Výšku 199 cm zdolal na stockholmském stadiónu tucet závodníků. Jedenáct stredlistů a jediný horinista „balící se“ nad laťkou – Jiří Lanský. O 206 cm se v závodě probíhajícím za deště se na škvárovém odrazišti zalitém vodou pokoušelo šest nejlepších. Nebyl už mezi nimi Elbogen, který nakonec skončil sedmý. Lanský se přenesl přes laťku suverénně na první pokus. Závodil přitom se zraněným stehenním svalem, před zahájením soutěže musel dostat injekci proti bolesti. Znervóznělý Rickard Dahl z pořadatelské země uspěl až napotřetí. Pokračovali ještě další Švéd Stig Pettersson, Theo Püll ze SRN a Igor Kaškarov s Jurijem Stěpanovem ze SSSR.

Na 208 cm, což byla hodnota jeho čs. rekordu, se Lanský rozhodl hrát vabank. Chtěl šetřit bolavou nohu a zaskočit soupeře. U Pülla, Kaškarova a Stěpanova se mu to povedlo, nikdo z nich 208 cm nepřekonal.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/vabank-jiriho-lanskeho#sigProIdf5b0bb6554

Následovalo 210 cm. Žádný Čechoslovák do té doby tolik neskočil. Lanský teď ale ano, a hned na první pokus. Totéž se podařilo Pettersonovi. Dahl byl úspěšný až po druhé. Kdyby teď nikdo z nich nepřekonal 212 cm, získal by Jiří Lanský, který absolvoval jen šest pokusů, zatímco Petterson osm a Dahl dvanáct, zlato.

Dahl ale na druhý pokus 212 skočil. Lanský a Petterson ne. Zbývala jim poslední možnost. Švéd neuspěl. Lanský si svůj třetí pokus, aby Dahla přece jen porazil, schoval na 214!

To mu už nevyšlo. Zraněná noha se v chladu znovu ozvala. Jiří Lanský se tak musel smířit „jen“ s titulem evropského vicemistra. Odměněn byl ale i uznalým potleskem švédských diváků, které napínavý souboj jejich atletů s odvážným Čechoslovákem přivedl přes studené počasí do varu.pro blog sport antique sepsalPro blog Sportantique, Petr Feldstein, 2020

nakoupit na fanzone.cz Odznaky a medaile na FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 40 krát
Označeno v :