Seriál k 150. výročí od vzniku Velké pardubické - 14

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Historie

5. listopadu 1874 se poprvé konala Velká pardubická. Mezi sportovními akcemi, v České republice nemá tento slavný dostih co do délky existence obdobu. V příštích týdnech zavzpomínáme na některé lidi, koně a události tvořící jeho historii…

Vezna II

Psal se 70. rok 20. století a Velká pardubická měla před sebou jubilejní 80. ročník. Za normálního „chodu věcí“ by se toto jubileum slavilo a připomnělo o 12 měsíců dříve. K posunu došlo proto, že v roce 1968 se dostih po invazi vojsk států Varšavské smlouvy nekonal. Od té doby Velká pardubická slaví, pokud jde o ročníky, svá jubilea v letech, která završují dekádu. Ten s pořadovým číslem 80 byl prvním z nich.

Při jeho slavnostním zakončení zněly závodištěm poprvé v historii tóny bulharské hymny. Zásluhou polokrevné klisny Vezny II a jejího jezdce, 29letého Nedělka Mileva. Milev tehdy startoval ve Velké pardubické po druhé. Zdařilý debut si odbyl o 4 roky dříve, když v sedle Zolejky dojel pátý.


Bulharský triumf v druhé „posrpnové“ Velké pardubické se nečekal. Při vší úctě k vítězné dvojici je však třeba říci, že k tomu hodně přispěl obhájce prvenství z předešlého roku Korok, který tehdy poprvé a naposledy odmítl vůli svého jezdce. Zastavil před Taxisovým příkopem a dal jasně najevo, že poté, co ho jeden ze čtyřnohých soupeřů „zašlápl“ na předcházející překážce, pokračovat nechce.

Za těchto okolností bylo sice zřejmé, že vyhrát může kdokoli, ale že by to byla právě 6letá polokrevná bulharská klisna, v tak těžkém dostihu startovala poprvé, předpokládal málokdo. Pokud jde o Taxis, patřil 80. ročník k těm, jehož průběh byl touto přetěžkou překážkou hodně ovlivněn. Padlo tu 13 z 23 startujících koní.


V celém dalším průběhu se nejvíce dařilo klisnám. Zvítězila Vezna II před Lukavou a Kostravou. Aby na pomyslných stupních vítězů nebyl ani jeden hřebec či valach se do té doby, za celých 79 ročníků, stalo pouze dvakrát.

S Veznou II startoval Nedělko Milev ve VP celkem 3x, na jiných koních 7x. Celkem tedy jel Velkou pardubickou, která mu nesmírně přirostla k srdci, 10x. Jednou, později, po vítězství jiné dvojice, které bylo označováno za vyloženě šťastné, oponoval stručně a výstižně slovy, která také vešla do historie:

„No jo, ale Velká pardubická se bez štěstí vyhrát nedá.“




pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Velký výběr historických sportovních suvenýrů: FANZONE

(1 Hlasovat)
Přečteno 37 krát
Označeno v :