Lví silou, vzletem sokolím (1938)

Pražský lustrovaný zpravodaj by Pražský lustrovaný zpravodaj
Ostatní sporty

X. Všesokolský slet v Praze, 1938

Rok 1938 byl hned na začátku nazván: rok sletový. Nemohlo býti lepšího označení. Vše, co se letos děje, stojí ve znamení a pod dojmem velkých sokolských slavností. V době, která je stále jako pod mraky, stal se slet jásavou písničkou bujarých sil národa a jeho nejkrásnějších vlastností. Vlil nám novou sebedůvěru, přivedl k nám velké množství zahraničních přátel, slovanských, i neslovanských. Nejsme ve světě sami, nejsme malí, nejsme slabí. Nemusíme se bát budoucnosti. Byli jsme a budem! To není plané heslo, vidíme, kolik máme nadšených a odhodlaných junáků i žen v každém věku. Nejmladší cvičenec na sletišti byl necelé čtyři roky starý, člen jednoty v Horním Růžodle Kracík 82 roky. Mezi nimi je celá stupnice generací, které všechny nesou v srdci jedno: lásku k vlasti a odhodlání dát pro její svobodu vše. Sletem jsme ukázali celému světu, i tam, kde o nás pochybovali, jací jsme: ukáznění, s jednotnou vůlí, toužící po míru, ale také junácky tvrdí a nepoddajní v zápase o své spravedlivé právo.

X. všesokolský slet začal vlastně už zimními sletovými hrami v Tatrách ve dnech 5. -13. Února. 23. Dubna byl další významný podnik: ve Smetanově síni Obecního domu byl večer „Sokolstvo v hudbě a zpěvu“. Ukázal, že sokolstvo jde nejen se zdravým tělem, ale také duchem. Těsně předsletovými podniky byly: 29. Května vystoupení žactva pražských národních škol, od 9. Června IV. Středoškolské hry s obsahem disciplín závodivých i s hromadnými prostnými. 12. Června byla také premiéra sletové scény „Budovat a bránit“ od Dr. Jana Malíka s hudbou od Jaroslava Kříčky. Téhož dne byla zahájena na pražském výstavišti sletová výstava s oddělením sokolské historie a sokolské účasti na hospodářském životě národa. 16. Června byla den brannosti. 17. – 19. Června slet sokolského žactva, ve dnech 26. až 29. Června byl slet dorostu. Při něm přijel po prvé na sletiště dr. Edvard Beneš, 30. Června byly zahájeny mezinárodní tělocvičné závody za účasti 8 národů slovanských i neslovanských. Hlavní sletové dny připadly na dny 3. – 5. Července. 6. Července byl den malodohodových armád a velkolepý průvod sokolstva Prahou.

Na sletě byla republika od Aše až k Jasině, přijeli krajané z Americky i z bližší ciziny, hlavně z Německa Francie. Sletiště bylo vybudováno na ploše 40 hektarů, bylo tedy 13 x větší než Václavské náměstí. Při hlavních sletových dnech na něm cvičilo přes 30 tisíc mužů, 36 tisíc žen. V hledišti bylo 175 tisíc diváků. Z hostí byla nejpočetnější delegace jugoslávská: skoro 10 tisíc osob. Cvičilo 2 500 cvičenců a cvičenek. Z Ameriky přijelo přes 2 tisíce osob. Tisícovou účast měla výprava rumunská a bulharská.

pro blog sport antique sepsal Převzato z časopisu Pražský ilustrovaný zpravodaj, zvláštní vydání, 6. Července, 1938

nakoupit na fanzone.cz Rozšířit svou "sokolskou" sbírku můžete na: FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 664 krát
Označeno v :