Zázračné dítě Floyd Patterson

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Ostatní sporty

Na OH do Helsinek v roce 1952 přicestoval s americkou výpravou také 17letý Floyd Patterson, narozený 4. ledna 1935 v malé obci Waco v Severní Karolině.

Jeho prvnímu přeletu přes Atlantik předcházela krátká, ale nevídaná boxerská kariéra. Během několika měsíců to tento tehdy ještě nijak zvlášť urostlý chlapec dotáhl na mistra USA ve střední váze a kvalifikoval se na olympiádu.


Boxeři Spojených států neměli tehdy ve světě rovnocennou konkurenci, v olympijských soutěžích proto byli velkými favority. Floydu Pattersonovi se však pro jeho mládí příliš nevěřilo. Ten však na to nedal. Měl jenom snahu každého, kdo se mu v ringu postaví, porazit.


A to se mu dařilo. Postupně „odklízel z cesty“ jednoho soupeře po druhém, až se probojoval do finále. V něm byl posledním, kdo se pokusil Pattersona zastavit, vynikající rumunský rohovník Vasile Tiţă. Jenže ani Rumun neodolal a Floyd Patterson se stal ve střední váze olympijským vítězem. Nejmladším olympijským vítězem v rohování v celé historii novodobých her. Jenom pro zajímavost: Casius Clay, pozdější Muhammad Alí, byl při svém vítězství na hrách v Římě v roce 1960 přesně o rok starší. Narodil se 17. ledna 1942.

Ta pravá kariéra, pro niž se Patterson na box dal, ho ale teprve čekala. Okamžitě přijal výhodnou nabídku přestoupit do profesionálního ringu. Zmohutněl, přešel do těžké váhy, a i tady jednoho soupeře za druhým zdolával. Ze zázračného dítěte se stal profesionální mistr světa všech vah.


Před utkáním s legendárním Archiem Moorem, které mu tento titul přineslo, řekl Moorovi jeden novinář: „Víte co dělá Patterson ve své šatně? Spí jako malé dítě!“ Pattersonovi tehdy bylo 21 let. Moore odpověděl: „Až ho knokautuji, bude spát jako muž…“ Vtip se Moorovi, jenž byl více než o dvacet let starší než Patterson, a který se stal profesionálem už v roce 1936, určitě povedl. Sebevědomé proroctví a samotný zápas už daleko méně. Sám totiž skončil v pátém kole na podlaze ringu ve vodorovné poloze.


pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Sbírku historických sportovních fotografií můžete rozšířit na: : FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 124 krát
Označeno v :