Bude Sparta zase železná? (1965)

Jaroslav Beneš by Jaroslav Beneš
Fotbal

Více, než sedmdesátiletou historii Sparty psali svými výkony slavní sportovci, kterým aplaudoval celý svět, i skromní a obětaví příznivci, stojící nepovšimnuti někde u bariéry. Byli to lidé, kteří se usmívali, když bylo dobře, a svírali rty v dobách otřesů a krizí.

Železná Sparta

Pro velkou rodinu členů a příznivců oddílu jsou z historie přímo legendární léta po první světové válce (1919-1923), kdy si Sparta vysloužila právě název “Železná”. Další- i když úspěšné – období nelze už tak nazvat obdobím té “železné” Sparty.

Podhoubím pro slavné údobí byla léta kolem roku 1910. Tehdy do Sparty přicházeli Pilát, Vaník, Fivébr, Karlík, Prošek a později Káďa, Hojer, Šroubek. Koncem války, když se mnozí vrátili na hřiště, vytvořili kolektiv, jehož sestava se ustálila na složení: Peyr – Hojer, Pospíšil- Kolenatý, Káďa, Perner- Sedlářek, Pilát, Šroubek, Mazal. A přibližně v stejné sestava pak hrálo mužstvo několik roků. V letech 1919-1923 dosáhlo jedinečného rekordu. Vyhrálo pětkrát za sebou mistrovství středočeské I. třídy, pokládané tehdy za vrcholnou soutěž. Z toho v posledních čtyřech letech bez ztráty jediného bodu. Nastřílelo soupeřům 255 branek a pouze 43 jich dostalo. Neporazitelnost v domácích zápasech doplnila úspěchy v mezinárodních utkáních: V Itálii, v Německu, Švýcarsku a zejména ve Španělsku. Celková balance: 24 vyhraných, jedno nerozhodné a čtyři prohraná utkání. Protože tehdy nebyly mezinárodní soutěže, tato mimořádná výkonnost “železné Sparty” nenašla uplatnění. Teprve pozdější léta 1935-1936 podtrhla i dřívější slavnou historii. Mužstvo Klenovec-Bureger, Čtyřoký-Košťálek, Bouček, Srbek- Fascinek, Zajíček, Braine, Nejedlý, Kolczay vyhrálo v roce 1935 podruhé Středoevropský pohár (poprvé v roce 1927), tehdy jedinou soutěž klubových celků v Evropě, odpovídající významu dnešního PMEZ. Hned v následujícím roce se Sparta probojovala opět do finále, ale po nerozhodném výsledku s Austrií ve Vídni 0:0 v Praze prohrála 0:1.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/zelezna-sparta-1965#sigProId4f9c9ca2ee

K nejpohnutějším dobám historie patří především valná hromada v roce 1906. Sparta měla výborné atlety, dobré fotbalové mužstvo, ale také 25 000(tehdejších korun) dluhů. V kreischeho restauraci padl návrh na rozejití Sparty. Okamžik hrobového ticha se po těchto slovech rozložil síní. Pak se ale někteří členové zaručili za dluhy klubu-a Sparta byla zachráněna.

Léta úspěchů střídají období krizí-takový už je život. Krize přišla po dlouhých létech nečekaně jako blesk. Po druhém místě v ročníku I. ligy 1957-1958 se hned v následujícím zoufale zachraňovala ligová příslušnost. Aféra z utkání v Pardubicích s tamní Duklou, které rozhodlo o setrvání v lize, ukázala, že zaslepené fandovství vedoucí až k podplácení hráčů oddíl poškodilo. Nad celou aférou je ještě dnes rouška jakési tajemnosti…

Jen 45 minut chybělo do sestupu Sparty v ligovém ročníku 1961-1962. V posledním ligovém utkání prohrávala v Žilině v poločase 0:2, ale bojovností, připomínající dávné doby, mužstvo do konečného hvizdu rozhodčího vyrovnalo. Hrálo se rozhodující utkání na neutrálním hřišti v Brně. Sparta vyhrála 2:0 a zachovala si tak další primát v naší kopané.

Ale na takové období má každý oddíl právo, je to jakýsi nepsaný zákon. Od té chvíle nastoupila Sparta trnitou cestu k výšinám.

pro blog sport antique sepsalČasopis Kopaná, Hokej, 1965, č. 4. Napsal: Jaroslav Beneš

nakoupit na fanzone.cz Historické sportovní pohlednice: FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 527 krát
Označeno v :