Zemřel jeden z průkopníků české kopané (1941)
Polední list

Zemřel jeden z průkopníků české kopané (1941)

Historie

Ing. Fr. Jirásek, bývalý hráč slavného SK Smíchov.


Při nedělním zápase Libeň-Kladno na Kladně byla v 10. min. jednominutovým klidem uctěna posmrtná památka na zemřelého čestného předsedu Sk Libeň Ing. Jiráska. Členstvo Libně zná tohoto muže jako svého čestného předsedu a prostě zasloužilého činovníka. Tak jej i ostatní dnešní generace, která jej měla příležitost poznati a vážila si jej pro jeho milou, bodrou a čestnou povahu.


Ale my pamětníci starších dob víme o něm mnohem více. Víme, že František Jirásek ve svých mladých letech patřil k průkopníkům české kopané a že v prvním decentu tohoto století byl jedním z nejlepších našich reprezentantů. V nezapomenutelném souboru studentského Smíchova, který tehdy figuroval hned za Slavií, byl Jirásek společně s Kovařovičem, Čížkem, Mullerem a Míkou jednou z opor mužstva a o jeho třídě nejlepší svědčí skutečnost, že byl v roce 1909 vyslán jako representant do Anglie s mužstvem ČFS, jehož kádr tvořila Slavia.

Ing Jirásek rád vzpomínal těch časů, toho ideálního sportovního života studentského Smíchova, který i při zachování nejryzejšího amaterismu byl prvním českým klubem, jemuž se podařilo poraziti Slavii 3:1, považovanou tehdy za nepřemožitelnou.

Ing. Jirásek neochuravěl, smrt jej zastihla náhle. V sobotu o půl 8. hod. večerní jej přepadla nevolnost, již podlehl. Zpráva o tomto náhlém sklonu je pro jeho přátele proto tím bolestnější. Dožil se teprve 56 let.

Pohřeb koná se ve čtvrtek 15. t. m. o 18. hod. na Olšanských hřbitovech v Obecni kapli (bývalé krematorium).


Čest jeho památce!pro blog sport antique sepsalPolední list, 13. Května, 1941

nakoupit na fanzone.cz Historická periodika a ostatní tiskoviny zakoupíte na FANZONE
(0 - počet hlasů)
Přečteno 292 krát
Označeno v :