Zlato z Laga Albana

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Olympic

Už v průběhu veslařské sezóny roku 1960 byly výkony a výsledky 24letého Václava Kozáka a 30letého lékaře MUDr. Pavla Schmidta, posádky našeho reprezentačního dvojskifu, skvělé.

Na mezinárodních regatách šla dvojice složená z odlišných závodnických i lidských typů od vítězství k vítězství. Na XVII. letních olympijských hrách v Římě proto patřili spolu s obhájci prvenství z LOH 1956 Berkutovem a Tjukalovem ze SSSR k favoritům.

Už v rozjížďkách veslařských soutěží, jejichž dějištěm bylo Lago Albano vzdálené 20 km od hlavního italského města, československý pár přesvědčil, že z dosavadní skvělé výkonnosti nic neztratil. Diváci se mohli těšit na finále, hlavně na souboj našeho a sovětského dvojskifu.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/zlato-laga-albana#sigProId3d2ad23881

I v něm si Kozák se Schmidtem vedli skvěle. V šestiproudové dráze na dvoukilometrové trati podali nejlepší výkon celé kariéry. Od počátku se drželi v popředí startovního pole, i když zatím ne úplně na špici. Své tempo přitom neustále zvyšovali. Před polovinou závodu se už dostali do čela před lodě Francie, Nizozemska, Švýcarska a SSSR, která měla nečekaně pomalý začátek.

500 m před cílem vedli naši se slibným náskokem dvou délek lodi. V tu chvíli však začal finiš jejich sovětských soupeřů, kteří se přes další soupeře probojovávali dopředu. Ale i naší dvojici zbyl pro závěrečný souboj dostatek sil. Časem 6:47,50 projela cílovou metou nikým neohrožována.

Tak dne 3. září 1960 zavlála nad Albanem československá vlajka na počest olympijských vítězů Václava Kozáka a Pavla Schmidta. K největšímu sportovnímu úspěchu, jakého lze dosáhnout, jim pogratuloval i Jan XXIII., 261. papež v historii Vatikánu. Odpočíval v těch dnech nedaleko odtud ve své letní rezidenci v Castel Gandolfu na břehu stejného jezera.


View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/zlato-laga-albana#sigProId34d5e2316a

pro blog sport antique sepsalPro blog Sportantique, Petr Feldstein, 2020

nakoupit na fanzone.cz Historické dokumenty z Olympijských her FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 118 krát
Označeno v :