Zlatým hochům je padesát (1984)
Ilsa, archiv Fanzone

Zlatým hochům je padesát (1984)

J. Kohn, GÓL by J. Kohn, GÓL
Historie

Čísla a fakta pro oživení

Bylo nám všem tenkrát ve čtyřiatřicátém přesně o půlku století míň, než je dneska. Totiž nám pamětníkům římského finále II. Mistrovství světa v kopané. V hlavní části mistrovství světa nastoupilo 16 mužstev k osmi zápasům prvního kola.


Finále se konalo 10.Června mezi Itálií a Československem. Naši vedli gólem Antonína Puče ze 76. minuty, vyrovnal Orsi a vítězný gól vstřelil Schiavio.

Finálová sestava našich hochů: Plánička – Ženíšek, Čtyřoký – Košťálek, Čambal, Krčil – Junek, Svoboda, Sobotka, Nejedlý, Puč – Patzelt, Burgr, Vodička, Bouček, Silný, Kopecký a Kolocsai.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/zlatym-hochum-je-padesat#sigProId7ea58ac2e2

Vybrali jsme z referátů o finále


Pondělí Národních listů

Naši hráči bili se celým srdcem, hráli otevřenou a podle pravidel fair play hru a byli přinejmenším rovnocenní svému soupeři v umění footbalovém. Švéd Eklind dopustil, že naši hráči stali se mučedníky, jejich síly a velké umění podlomilo vědomí, že jsou vydáni na pospas jedinci, který přímo trestuhodně zneužil svého čestného úřadu.

Večerní České slovo

Čechoslováci neprocházeli sice branami Říma jako vítězové, ale cestě je přece jen posypána vavřínovými ratolestmi. Ve všech čtyřech zápasech jim bylo odpískáno je 36 celkem bezvýznamných faulů.

Polední list

Italové jsou tedy legitimními mistry světa, jiná otázka však je, že jsou lepší Čechoslováků.

Večerník Práva lidu

Celý svět mluví o Československu. Kdyby finále bylo hráno, když ne již na neutrálním hřišti, tedy alespoň pod neutrálním rozhodčím, neodešlo by z hřiště poraženo.

Le Journal (Paris)

Čechoslováci zdobili hru tím, co má nejoduševnělejšího a často nejkrásnějšího, ale nedovedli vyhráti.

Morgen (Wien)

Bylo to největší utkání v kopané, které svět kdy viděl. Je-li nutno něco vytknouti, pak jest to unfair hra, jíž nutno přičísti jedině na vrub Italů.

Il Picolo (Italy)

Vyrovnaný boj vysoké úrovně. Vystoupení Čechů bylo důstojné a vzorné.

Evening News (London)

Čechoslováci hráli klidněji, chladnokrevněji a technicky vyspěleji než Italové. Vedlo 1:0 a měli nejméně stejným poměrem zvítěziti.

Frankfurter zeitung

Světový titul není v rukou nejlepšího. Čechoslováci dokázali, že na prvním místě je sport.

Raz dva trzy (Poland)

Italové hráli nejen nesportovně, ale přímo brutálně. Kdyby byl rozhodčí nezaujatý člověk, dopadlo by finále jinak.

Paris Soir (Paris)

Brutality italských hráčů učinily zápas zcela neregulérním. Puš byl doslova knock-outován a byl nucen opustiti hřiště na čtvrt hodiny. Ve sportu by se mělo navyknouti na více talentu a na méně surovostí.


View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/zlatym-hochum-je-padesat#sigProIdb423a02b6cpro blog sport antique sepsalJiří Kohn, GÓL, 1984, zpracoval: D. Markvart

nakoupit na fanzone.cz Sportovní sběratelské kartičky zakoupíte na FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 95 krát
Označeno v :