Znovu ve Slavii - F. Zlámal
Poločas, 1986

Znovu ve Slavii - F. Zlámal

M. Ptáček, Slávsitický poločas, 8/1986 by M. Ptáček, Slávsitický poločas, 8/1986
Fotbal

Představovat skláním příznivcům Slavia Františka Zlámala by bylo oním příslovečným nošením dříví do lesa.

Populární brankář s někdy dobrodružným stylem přišel do Slavie poprvé v polovině roku 1969. S krátkým přerušením, kdy v roce 1981 hostoval v České Lípě, byl členem ligového mužstva až do konce roku r. 1982, tedy úctyhodných třináct a půl sezony. V lize startoval ve 206 utkáních a nebýt tvrdé konkurence Miroslava Stárka, s nímž se v brance střídal, mohl patřit mezi ligové rekordmany v počtu odehraných utkání. Naposledy stál v ligové brance na hřišti Bohemians ve 4. Kole podzimu 1982.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/znovu-ve-slavii-f-zlamal#sigProId4944e5b2f0

V necelých 39 letech František do Edenu přišel podruhé. Přesněji řečeno se během zimní ligové přestávky vrátil. Úvodní otázka rozhovoru byla logická: dejme rovnou slovo Františku Zlámalovi:

Vlastně jsem s hráčskou kariéru již pomalu končil. Sice jsem měl v České Lípě smlouvu ještě na jeden rok, ale přišla nabídka výboru Slavie, abych začal pracovat u ligového mužstva. Díky pochopení českolipských funkcionářů se tato změna mohla uskutečnit.


Hodně se tím vyřešilo. Slavia Zlámala potřebuje. Druholigový útočníci, jichž byl Zlámal postrachem, si zhluboka oddychli. A konečně si zachytá i donedávna náhradní brankář České Lípy. Kdoví, kdyby ho při své stále výborné formě František do branky pustil…Zlámal nyní pomáhá Vl. Petrželovi vest mužstvo, osou jeho práce bude trénink brankářů.

Nemůžeme zanedbávat přípravu brankářů, počínaje těmi nejmladšími. Někteří z nich měli potíže s určitými obratnostními prvky – to by jejich další brankářský rozvoj brzdilo. Mám radost z toho, že i v mladé kategorii jsou ve Slavii výrazné talent, jmenovat bych chtěl například žákovského golmana Blažka, který by mohl dorůst až do ligy – a jsou ti i další nadějní…Se svou 2. Trenérskou třídou bych se měl věnovat všem brankářům ve Slavii.


A co logový brankáři?

Teď v zimní přestávce prokázal velmi dobrou formu Veselý – potvrdil ji nejen na halovém turnaji, ale i v pohárovém utkání v Olomouci a proti dunajské Stredě. Hodně si o jeho výkonů slibujeme. Dvojkou by měl být Přibyl, Vácha bude chytat nadále za juniorku. A koncem měsíce se vrátí Šimurka.


Byla zmínka o zimní přípravě…

Ta letošní byla nejnáročnější a nejtvrdší, jakou jsem kdy zažil. O to víc jsem byl překvapen, s jakým poctivým přístupem ji hráči brali, zejména ti starší. Příkladem by mohl být především Jarolím a brankář Veselý, ale pochválit musíme i mnohé další, namátkou Vigera, Řeháka, Kouřila. Svůj díl na vydatné přípravě mělo i soustředění v Roudnici, kde jsme měli k dispozici halu, plavecký bazén, saunu a všem nám vycházeli vstříc. Ani jako hráč jsem takto vydařenou přepravu nezažil.


Škoda, že Slavia v zimě nestartuje v zimní lize Tatry Smíchov. Diváci tam mají blíž než na RH Strašnice…

Podle mého názoru by bylo lepší hrát napříště turnaji Tatrovky. Tam se setkáme s kvalitnějšímu soupeři. Na turnaji FR Strašnice proti nám nastupují mužstva II. NFL, jejichž hráči se stáhnou před šestnáctku, vytrvale brání a čekají, co s nimi ligová Slavia udělá.


Velké přestupy Slavii tradičně nevycházejí, nicméně v zimě přišlo několik nových hráčů. Jaké jsou jejich ligové šance?

Nelze riskovat, ligu mohou hrát ti, kdo na to mají herně i fyzicky. Tyto okolnosti zatím ukazují, že hrát bude zřejmě Hybš, u ostatních nováčků se teprve uvidí.


Co můžeme jako příznivci od jarní Slavie čekat?

Po vítězství v Olomouci je cílem vyhrát Československý pohár a dostat se do evropské soutěže. V lize pak skončit upostřed.


Ligový cíl sice neodpovídá tradicím Slavie, ale po podzimním umístění (13.) nelze víc čekat. Dluh tradici by vítězství v poháru jistě splatilo. Závěrem?

Myslím, že se trenéru Petrželovi stmelit kolektiv. Byl jsem mile překvapen, jak ho hráči respektují, jak za ním dokáží stát a plnit jeho pokyny. Je to dobré znamení.


Tohle všichni věrní slávisté rádi slyší. František Zlámal je jedním z těch, kteří dovedou přiložit ruku k dílu a přispívat k naší divácké spokojenosti. Ať se práce daří.
pro blog sport antique sepsalM. Ptáček, Slávsitický poločas, 8/1986

nakoupit na fanzone.cz Dobové slávistické Poločasy naleznete na: FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 19 krát
Označeno v :