Dobrodruh George Saunders

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Ostatní sporty

Angličan George Saunders se na scéně Velké pardubické poprvé objevil v roce 1982. Náklady svého pobytu v Československu hradil z konta svého krajana a přítele Christophera Collinse, vítěze VP 1973 a třetího z roku 1974, který měl vyhrané peníze z těchto let uložené v pražské Živnostenské bance. I jemu se u nás tehdy mohly vyplácet výhry pouze v nesměnitelných československých korunách.

Collins, jenž Saunderse ke startu ve Velké pardubické inspiroval, napsal v dopise organizátorům VP, že Georgeovi je 50 let. Skutečnost byla mnohem překvapivější. Saunders stanul na startu VP osm měsíců po svých 61. narozeninách.


Když přijel do Pardubic po vlastní ose, šel si nejprve prohlédnout Velký Taxisův příkop. Řekl, že podobných překážek absolvoval s koněm Pahangem, jenž mu patřil, a kterého z Anglie přivezl sám v malém přepravníku za svým autem, už hodně. Pahang ovšem vzbuzoval svým exteriérem a také zřejmými skokanskými předpoklady respekt. Jediné co proti němu hovořilo, byl jeho téměř 62letý jezdec. Přes odvahu a snad i jezdecké schopnosti byl daleko za vrcholem svých fyzických sil.

V samotném dostihu Pahang obávaný Taxis zdolal fantasticky. Byl to však poslední úspěšný skok jeho života. Osud devítiletého koně se naplnil za několik okamžiků na Irské lavici. V nastalé euforii se rozhodl překonat ji naráz, místo aby jako ostatní po jejím valu vyšplhal a pak slezl, nebo lehce seskočil dolů. Kůň si v nevyhnutelném pádu zlomil páteř. Saunders vyvázl s pohmožděným kotníkem.


Za rok byl ale v Pardubicích znovu. Hluboký smutek v očích, se kterým z nich po ztrátě Pahanga dvanáct měsíců předtím odjížděl, nechal za kanálem La Manche. Jeho nový kůň, který už ale nevlastnil, se jmenoval French Pop. Ve VP tehdy startovali ještě další dvě anglické dvojice. French Pop a víc než dvaašedesátiletý pan Saunders se dostali o jednu překážku dál než rok předtím Pahang. Skončili na Popkovickém skoku. Zůstali však oba zdraví.

Budu-li se o jednu překážku zlepšovat každý rok, mohl bych Velkou pardubickou za dvacet pět let vyhrát. To mi bude teprve osmdesát sedm…“ řekl George Saunders, který měl i smysl pro humor. Ve VP už ale nikdy nestartoval.pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Velký výběr sportovní filatelie naleznete na: FANZONE

(1 Hlasovat)
Přečteno 216 krát
Označeno v :