Pravidla hry hockeyové – 1. část

Daniel Markvart by Daniel Markvart
Hokej

Na ledě i na zemi, schválena výborem Československého Svazu Hockeyového v Praze.

a) Vysvětlení výrazů. Bandy jest při hře užívaná hůl, dle níž hra jest pojmenována. Hřiště jest určené území, kde se hra koná. Branka 1. jest prostor omezený kolmými brankovými sloupky a příčkou. (Poznámka: branka mužstvu náležející jest ona, již mužstvo hájí.) Jest docílený bod (získaný tím, že míč projde mezi sloupky a pod příčkou .

Čáry brankové ohraničují hřiště a jsou na nich umístěny brankové sloupky. Čáry zámezní jsou vedeny kolmo podél hřiště na čáry brankové. Čára střední jest vedena rovnoběžně ve stejné vzdálenosti od obou čar brankových. Mimo hru. Postavení, při kterém je hráč mimo hru. Volný úder poskytuje soudce jedné straně pro porušení určitých pravidel stranou druhou. Trestného úderu užívá se za hrubé přestupky a jest přisouzen straně jedné, pro porušení určitých pravidel stranou druhou. Úderem z čáry zámezní zahajuje se znovu hra, když míč přešel zámezní čáru. Úderem od branky zahajuje se rovněž hra, když míč přešel čáru brankovou, byv posledně hrán stranou útočnou, aniž by prošel brankou. Úderem z rohu zahajuje se hra tenkráte, když míč přešel brankovou čáru, byv naposled udeřen stranou hájící.

b) Pravidla hry.

1. Mužstvo má čítati sedm hráčů

View the embedded image gallery online at:

2. Hřiště jest pokud možno větší obdélník, nesmí však býti menší než 45 m krát 25 m. Hřiště má býti takto upraveno: ze středu branky budiž veden polokruh o poloměru 7 m (t. zv. území brankové). Ve vzdálenosti 5.50 m od branky vyznačen bod pokutový. Rovnoběžně od brankové čáry, ve vzdálenosti 20 m, vyznačí se čára ochranná. Mimo to hřiště je v půli rozděleno čarou půlící a uprostřed téže naznačen přesný střed hřiště.

3. Hůl je dřevěná, v žádné části nepřesahující sílu 2 cm a ne delší 120 cm, měřeno na vnější straně zakřivení. Nesmí býti okována a pod.

4. Hráči mají býti stejně dressováni; výjimku činiti doporučuje se u brankáře.

5. Míč jest plná koule zhotovená z gumy, o průměru nejméně 5.5 cm nejvíce 7 cm, váhy mezi 100—150 gramy.

6. Branky, jež jsou umístěny ve středu brankových čar, sestávají ze 2 sloupků brankových 3.65 m od sebe vzdálených, jež spojeny jsou ve výši 2.13 m příčkou.

7. Branky, o které se losuje před zápasem, mění se pouze v poločase. Doba trvání zápasu jest 2 kráte 35 minut s 5 min. přestávkou.

8. Při započetí hry, neb po každé docílené brance, zahajuje soudce hru vyhozením míče do středu hřiště. Jakmile se míč dotkne půdy neb ledu, jest ve hře; při tomto zahájení musí státi každé mužstvo na své polovině za střední čarou a nesmí před dopadnutím míče vůbec hráti.

9. Branky jest docíleno, když celý míč projde mezi brankovými sloupky pod příčkou. <úp>

10. Hraje-li některý hráč míč, tu každý hráč jeho vlastní strany, který v okamžiku, kdy míč byl hrán, je blíže nepřátelské brance než dotyčný hráč a nemá-li současně před sebou nejméně 2 protivníky, je mimo hru (off-side).