Druhá šance

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Zajímavosti

Jen nešťastnou náhodou se dostihová jezdkyně Miloslava Hermansdorferová- Schulzová nestala v roce 1969 první ženou na světě, která vyhrála nejvýznamnější klasický dostih.

V roce 1969 byla stálou jezdkyní hřebce Reliefa, velkého favorita Československého derby. Nedlouho před naším nejvýznamnějším rovinovým dostihem si však při dostizích v Táboře zlomila nohu v kotníku. Relief pak se zkušeným Františkem Hulešem, kterého trenér stáje PP Kladruby Josef Krištůfek „posadil“ na svého nejlepšího koně místo zraněné kladrubské jezdecké jedničky Míly, skutečně derby bez problémů vyhrál.


Přesto, jak se později ukázalo, nebyl rok 1969 pro populární Mílu, která ve své kariéře vyhrála 150 rovinových a 46 překážkových dostihů, zase tak nešťastný. Na jeho počátku totiž přišel v kladrubském chovu na svět hřebeček, který dostal jméno Crapom. A Crapom, trénovaný potom stejně jako Relief Josefem Krištůfkem, se o tři roky později ocitl v podobné roli jako jeho slavný předchůdce. Nebyl sice tak jednoznačným favoritem derby 1972 jako Relief tři roky předtím, ale do užšího okruhu uchazečů o vítězství patřil.

Tehdy 32letá Miloslava Hermansdorferová si však svou druhou šanci už nechtěla nechat uniknout. Ryzák Crapom letos právě před padesáti lety v Československém derby zvítězil i její velkou zásluhou s drtivým náskokem deseti délek. Míla už ale nebyla první ženou na světě, která to dokázala, nýbrž druhou. Jiná jezdkyně totiž mezitím vyhrála národní derby v Nizozemsku. Radost však Míla Hermansdorferová neměla o nic menší.


Za existence bývalého společného státu Čechů a Slováků, tedy do roku 1992 včetně, už žádná z jejích následovnic derby nevyhrála. Až v roce 2012, tedy před deseti lety, zvítězil, ale „už jen“ v derby Českém, hřebec Talgado, jenž měl v sedle jezdkyni Marii Magdalenu Rossak.

Dnes 82letá paní Míla později vzpomínala: „Koně, které Josef Krištůfek trénoval, jsem jezdila do jeho smrti v roce 1977. Udělala jsem dobře, když jsem mnoho let předtím přijala jeho nabídku pracovat v kladrubské stáji. Těšila mě všechna vítězství, ale to, kterého jsem dosáhla v derby, samozřejmě nejvíc.Pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Historické sportovní časopisy naleznete na: FANZONE

(1 Hlasovat)
Přečteno 130 krát

Více z této kategorie:

« Přistání v Chuchli