Račte zachovávat pravidla kopané, 1942

Národní politika, 23. září, 1942 by Národní politika, 23. září, 1942
Historie

Jeden z hlavních prohřešků našich rozhodčích, a ještě vice diváků: Nedovedou rozpoznat zlý úmysl hráčů!

Jeden z hlavních důvodů, pro který se kopaná dočkala tak veliké obliby, jsou neobyčejně dobrá její pravidla. A v těch zase jednou z nejdůležitějších a nejprospěšnějších zásad je dodržování principu, který je tolik zdůrazňován ve všech trestních zákonících.

Zlý úmysl obviněného

Na papíře v pravidlech je to krásně zdůrazněno, ale páni fanouškové se o to jinak nestarají.

Co si může dovolit fanoušek, nesmí si však dovolit rozhodčí

Dnes máme na mysli jeden konkrétní případ: Nikde se tolik nehřeší proti pravidlům, jako při trestání hry rukou. Při zápase Slavia-Baťa dostal Černý míčem ze dvou metrů prudce do levé ruky. Tedy z takové blízkosti, že o dotknutí míče rukou neměl ani tu nejmenší možnost vůbec uvažovati, tím méně pojímati úmysl hráti rukou. A přece pan rozhodčí, který patří mezi rozhodčí ligové, nařídil pokutový kop! Nezbude nežli v takovýchto případech proti pp. rozhodčím bráti správné pojímání kopané v ochranu pomocí footballových pravidel. V těch se (v posledním svazovém vydání z roku 1941 na stránce 34) praví:

Důkladná znalost toho pravidla je bezpodmínečně důležitá, ale správné (neschopnosti, doplňujeme my) rozhodčího, když okamžitě zjistí, zda se přestupek stal úmyslně či nikoliv...
View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/pravidla-kopane-1942#sigProId36c5073525

A na stránce 36. se dále praví: "Jak často je trestán hráč, když se míč bez jeho nejmenšího úmyslu dotkne jeho ruky!"

A dále se domlouvá hráčům, aby nereklamovali nesprávně neúmyslné dotknutí rukou. Volili jsme zúmyslně případ, který na konečný výsledek zápasu žádného podstatného vlivu neměl. Ale jak snadno je možné, že pro neschopnost rozhodčího by padla branka, která by mohla rozhodnouti třebas o sestupu takto nevinně poškozeného mužstva!

Největší křiklouni nejsou největšími znalci!

A naopak: Při pohárovém finále stal se případ opačný: Část diváků chtěla si vynutit nařízení pokutového kopu za prostě nezaviněnou ruku jednoho z obránců Bohemie. Jinými slovy: dál se pokus vynutit si křikem porušení pravidla.

Rozhodčí Beneda tento křik ignoroval. Zcela správně.


Pražské obecenstvo má podnes po celé Evropě pověst jednoho z nejlepších. Tu dobrou pověst by si mělo žárlivě střežit. A ti, kteří pravidla dobře neovládají, měl by si uvědomit, že jejich nesprávné používání může poškodit nejen jejich vlastní tým, ale i celý fotbalový sport.pro blog sport antique sepsalDaniel Markvart - Národní politika, 23. září, 1942

nakoupit na fanzone.cz Velký výběr historických periodik naleznete na: FANZONE


(2 - počet hlasů)
Přečteno 146 krát
Označeno v :