Vrabec z Minsku
Na konci roku 1972 byla v několika anketách vyhlášena nejlepší sportovkyní světa 17letá sovětská sportovní gymnastka Olga Korbutová.
Mezi nejvýznamnějšími sportovními soutěžemi se jistě sluší uvést na prvním místě Olympijské hry. Tato akce se dělí na Letní olympijské hry a Zimní olympijské hry, každé z nich se konají jednou za čtyři roky. Jedná se o celosvětové setkání špičkových sportovců ve většině nejpopulárnějších sportovních disciplín. Postupně organizátoři ustoupili od požadavku amatérismu jako podmínky účasti, takže lze dnes ve většině disciplín vidět opravdu nejlepší světové sportovce ve svém oboru. Medaile z olympijských her je ve většině individuálních sportů (snad s výjimkou tenisu) považována za nejcennější trofej, jakou lze získat, obvykle je ceněna víc než medaile z mistrovství světa v příslušné disciplíně.
Na konci roku 1972 byla v několika anketách vyhlášena nejlepší sportovkyní světa 17letá sovětská sportovní gymnastka Olga Korbutová.
Na svatou Annu, 26. července 1983, startovala 32letá československá atletka Jarmila Kratochvílová na olympijském stadiónu v Mnichově v běhu na 800 metrů.
Skokanský závod na ZOH ve Svatém Mořici 1928 se konal 18. února, předposlední den soutěží. Rudolf Burkert, rodák z Polubného v Jizerských horách, zklamaný ze svého 12. místa v závodě sdruženém, v němž se rok předtím stal mistrem světa, chtěl dokázat, že ve skutečnosti je jeho silnější disciplínou právě skok
Karl Bucholz, který se svým bratrem Oskarem tvořil slavný západoněmecký pár mistrů světa v kolové, prohlásil v roce 1965, kdy se šampionát konal v Praze, toto:
V průběhu své tenisové kariéry se Jan Kodeš probojoval 5x do finále dvouhry tří grandslamových turnajů. O vítězství neusiloval pouze při Australian Open.
Veslařské olympijské soutěže čtyřek s kormidelníkem na olympijských hrách 1952 v Helsinkách, od jejichž konání letos uplyne rovných sedmdesát let, se zúčastnilo semdnáct lodí. Mezi nimi i československá.
Mezi léty 1920 – 1928 startoval skvělý finský běžec Paavo Nurmi, do té doby, při vší úctě k jeho předchůdcům a také krajanům Ville Ritolovi a Hannesu Kolehmainenovi i jiným skvělým závodníkům, nejlepší vytrvalec světa všech dob, na všech olympijských hrách, které se uskutečnily po první světové válce.
Pravověrný Brňan Jiří Daler byl prvním československým cyklistou v historii, který získal zlatou olympijskou medaili.
Na počátku první poloviny minulého století byla Milena Kladrubská jednou za našich nejtalentovanějších krasobruslařek.
Historii našeho lyžování, ať už československého nebo českého, obohatila řada významných úspěchů.
Sotva osmnáctiletá Miloslava (říkalo se jí Milena) Rezková vyhrála v červenci 1968 na mistrovství republiky v atletice v Jablonci nad Nisou soutěž ve skoku vysokém žen
Přestože byl Gustav Frištenský (původně Fryštenský) spojován především s Moravou, jeho kořeny jsou ve středních Čechách.
Prvním sportem, v němž se František Šťastný prosadil, byla cyklistika. V roce 1948 byl členem čs. družstva v prvním ročníku Závodu míru.
Psal se rok 1957. Jel se 10. ročník Závodu míru, tehdy z Prahy přes Berlín do Varšavy.