Ostatní sporty

Ostatní sporty

Mezi nejvýznamnějšími sportovními soutěžemi se jistě sluší uvést na prvním místě Olympijské hry. Tato akce se dělí na Letní olympijské hry a Zimní olympijské hry, každé z nich se konají jednou za čtyři roky. Jedná se o celosvětové setkání špičkových sportovců ve většině nejpopulárnějších sportovních disciplín. Postupně organizátoři ustoupili od požadavku amatérismu jako podmínky účasti, takže lze dnes ve většině disciplín vidět opravdu nejlepší světové sportovce ve svém oboru. Medaile z olympijských her je ve většině individuálních sportů (snad s výjimkou tenisu) považována za nejcennější trofej, jakou lze získat, obvykle je ceněna víc než medaile z mistrovství světa v příslušné disciplíně.

Průkopník Rudolf Burkert

by

Skokanský závod na ZOH ve Svatém Mořici 1928 se konal 18. února, předposlední den soutěží. Rudolf Burkert, rodák z Polubného v Jizerských horách, zklamaný ze svého 12. místa v závodě sdruženém, v němž se rok předtím stal mistrem světa, chtěl dokázat, že ve skutečnosti je jeho silnější disciplínou právě skok

Číst dál...

Diskvalifikace Paava Nurmiho

by

Mezi léty 1920 – 1928 startoval skvělý finský běžec Paavo Nurmi, do té doby, při vší úctě k jeho předchůdcům a také krajanům Ville Ritolovi a Hannesu Kolehmainenovi i jiným skvělým závodníkům, nejlepší vytrvalec světa všech dob, na všech olympijských hrách, které se uskutečnily po první světové válce.

Číst dál...
Strana 1 z 5