Historie

Historie

Lidé měly potřebu mezi sebou soupeřit vždy. Slovo sport vzniklo v novověku, z francouzské slova „desporter“, což se dá přeložit jako „bavit se“. Již v pravěku byl dobrým lovcem ten, který dobře ovládal oštěp, daleko házel kamenem, dokázal rychle běhat. V Egyptě a Mezopotámii se lidé bavily soutěžemi na lodích, na Krétě byly oblíbeny býčí zápasy. V Antice staří Řekové zahrnuly sport do svých oslav. První starověké olympijské hry se datují do roku 776 před naším letopočtem, soutěžilo se v běhu, zápase, hodu diskem a oštěpem, gymnastice, ale také v soutěži básníků. Ve středověku se pohledem na sport změnil díky kněžím, kteří považoval za prospěšnější práci a křesťanskou víru. Šlechta pořádala různé sportovní klání, turnaje. V této době má také původ golf, bowling a šachy, v zimě pak bruslení a sáňkování. Například fotbal se zrodil koncem 13. století ve Velké Británii, současné podobě se však dočkal až v 19. století. Box byl v novodobé podobě provozován od 18. století, cyklistika od počátku 19. století a basketbal od přelomu 19. a 20. století. Konečně moderní Olympijské hry byly pořádány v roce 1896. Výraz „ moderní sport“ se v závislosti na pramenech datuje někdy kolem roku 1850.

Zemřel Franz Beckenbauer

by

Franz Beckenbauer, legendární postava německého fotbalu, zemřel 8. Ledna 2024 ve věku 78 let. Jeho úmrtí znamená konec jedné éry pro německý i mezinárodní fotbal, protože Beckenbauer nebyl jen legendární hráč, ale také úspěšný trenér a klíčová postava ve fotbalovém světě.

Číst dál...

Naše děti

by

Sportovně založený otec sourozenců Romanových, který byl i jejich první trenérem, snil o tom, že Pavel a Eva se stanou úspěšnými krasobruslaři v kategorii sportovních dvojic.

Číst dál...
Strana 1 z 5