Zlatý desetiboj Roberta Změlíka

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Olympic

Katalánské Barceloně vyšlo pořadatelství letní olympijských her až na pátý pokus.

Neúspěšné se týkaly let 1924, 1936, 1940 (v době druhé světové války se však stejně nekonaly) a 1972. Tomu pátému pomohl tehdejší předseda Mezinárodního olympijského výboru Juan Antonio Samaranch, který sám byl Katalánec.


Barcelona, předtím poměrně zaostalé město, se za dobu šesti let olympijských příprav změnila k nepoznání. Hry byly velkolepé, i když značné byly i dluhy, které po nich zůstaly. Sportovní a společenská úroveň prvních a dosud poslední olympiády ve Španělsku však stály za to.

Několik měsíců před rozpadem společného státu bojovali pod olympijským ohněm naposledy reprezentanti Československa. V konečném hodnocení zemí obsadili co do počtu získaných medailí 15. místo. Získali čtyři zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou.

Vedle oštěpaře Jana Železného vybojoval v atletice tu nejcennější desetibojař Robert Změlík. Třiadvacetiletý závodník šel od počátku dvoudenního závodu s jistotou za svým velkým cílem. Na jejím konci se výkonem 8611 bodů dočkal zaslouženého triumfu. Vyhrál s přesvědčivým náskokem 199 bodů před Španělem Antoniem Peñalverem a 302 bodů před Američanem Davem Johnsonem. Oba byli do té doby desetibojaři výrazně zvučnějších jmen než on.


Robert Změlík, první a poslední Čechoslovák, který se stal olympijským vítězem v desetiboji, Hanák z Ivaně u Prostějova, se ve všech disciplínách přiblížil, nebo je dokonce překonal, svým osobním rekordům v rámci této vyčerpávající soutěže.

První den dosáhl na 100 m času 10,78 s, do dálky skočil 7,87 m, koulí vrhl 14,53 m, ve výšce zaznamenal 206 cm a 400 m uběhl za 48,65 s.

Druhý den triumfoval na 110 m překážek za 13,95 s, diskem hodil rovných 45 metrů, o tyči skočil 510 cm, oštěp poslal do vzdálenosti 59,06 m a 1500 m zaběhl za 4:27,11 min.

Jeho triumf se stal velkou inspirací pro dva jeho následovníky; další skvělé desetibojaře – trojnásobného mistra světa Tomáše Dvořáka a olympijského vítěze Romana Šebrleho.Pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Historické sportovní časopisy naleznete na: FANZONE

(1 Hlasovat)
Přečteno 103 krát
Označeno v :

Více z této kategorie:

« Drama Josefa Panáčka