Zemřel Franz Beckenbauer
Fanzone

Zemřel Franz Beckenbauer

Daniel Markvart by Daniel Markvart
Historie

Franz Beckenbauer, legendární postava německého fotbalu, zemřel 8. Ledna 2024 ve věku 78 let. Jeho úmrtí znamená konec jedné éry pro německý i mezinárodní fotbal, protože Beckenbauer nebyl jen legendární hráč, ale také úspěšný trenér a klíčová postava ve fotbalovém světě.

Beckenbauerova kariéra byla poznamenána mimořádnými úspěchy jak na hřišti, tak mimo něj. Jako hráč vedl západoněmeckou reprezentaci k vítězství na mistrovství světa v roce 1974, což zůstává jedním z vrcholů v národní sportovní historii. Jeho hra byla charakterizována elegancí, kontrolou a průkopnickým přístupem k roli centrálního obránce. Jeho klubová kariéra, převážně s Bayernem Mnichov, byla rovněž významná, Beckenbauer vedl svůj tým k několika titulům v Bundeslize a třem po sobě jdoucím vítězstvím v Evropském poháru v 70. letech. Individuálně byl dvakrát uznán jako evropský fotbalista roku, což zdůrazňuje jeho vliv a dovednosti na hřišti.


Beckenbauerův vliv přesáhl jeho hráčské dny. Přešel do trenérské role a vedl západoněmecký tým k dalšímu vítězství na mistrovství světa v roce 1990. Toto úspěch z něj udělal jednu z mála osob, které vyhrály mistrovství světa jak jako hráč, tak jako trenér. Jeho kariéra po trenérské práci ho zavedla do fotbalové administrativy, i když byla později poznamenána kontroverzí, když byl v roce 2016 pokutován etickým výborem FIFA za nespolupráci s vyšetřováním korupce při udělování mistrovství světa v letech 2018 a 2022.

Beckenbauer, známý jako Der Kaiser (Císař), ovlivnil fotbal daleko za hranicemi hřiště. Jeho příspěvky k fotbalu, jak v Německu, tak globálně, byly obrovské, a jeho odkaz je patrný v mnoha poctách, které se z celého světa hrnuly. Vůdci, bývalí hráči i fanoušci vyjádřili obdiv k jeho dovednostem, vedení a nezapomenutelné stopě, kterou zanechal ve sportu. Jeho smrt oplakává mnoho lidí, včetně německého kancléře Olafa Scholze a osobností z fotbalové komunity, kteří uznávají jeho bezkonkurenční příspěvky ke sportu.

Beckenbauerovo úmrtí není jen ztrátou skvělého fotbalisty, ale koncem jedné kapitoly v historii sportu. Jeho vliv a úspěchy budou nadále inspirovat a budou si je pamatovat fotbaloví fanoušci po celém světě.Pro blog sport antique sepsalDaniel Markvart

nakoupit na fanzone.cz Historické sportovní časopisy naleznete na: FANZONE

(1 Hlasovat)
Přečteno 152 krát
Označeno v :