Nesplněný olympijský sen I. B.

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Olympic

Na olympijských hrách v Moskvě 1980 bojoval československý diskař Imrich Bugár o vítězství

Poté, co ho skandálním způsobem poškodili rozhodčí při měření nejdelšího hodu, připravili ho o dobré dva metry, nakonec nevyhrál. Výkonem 66,38 m získal stříbrnou medaili.


O dva roky později odjížděl s nejvyššími ambicemi na mistrovství Evropy do Atén. Nebyl vyloženým favoritem, ale do úzkého okruhu uchazečů o vítězství patřil. Závod mu nakonec vyšel přesně podle jeho představ. Hodil 66,64 m a stal se evropským šampiónem. To pro něj bylo velké zadostiučinění a povzbuzení. Také tím navázal na vítězství Ludvíka Daňka na ME jedenáct let předtím v Helsinkách.

Právě v Helsinkách se následující léto, v srpnu 1983, konalo historicky první atletické mistrovství světa. Rodák z obce Ohrady u Dunajské Stredy toužil po tom, aby se ve své disciplíně stal i premiérovým šampiónem světovým. Naše atletika prožívala skvělé období a její reprezentanti ve Finsku nezklamali. Na stadiónu, kde na letních olympijských hrách 1952 získali Emil a Dana Zátopkovi čtyři zlaté medaile, a kde jsme nevyšli naprázdno ani při mistrovství Evropy 1971, slavili českoslovenští závodníci znovu velké úspěchy.


O jeden z nich se zasloužil i Imrich Bugár. V hodu diskem se zaslouženě stal historicky prvním mistrem světa. Byl tehdy nejlepším diskařem planety. Vítězstvím a výkonem 67,72 m o tom nenechal nikoho na pochybách. Byl za to mj. oceněn i redakcí prestižního amerického časopisu Track and Field.


O to víc se těšil na olympijské hry do Los Angeles. V ideálním diskařském věku, nedlouho před životní třicítkou, se s ohromnou odpovědností a chutí připravoval na předpokládaný vrchol své kariéry, kterým měl být zisk zlaté olympijské medaile. Jenže o triumf, kterého mohl na pobřeží Tichého oceánu dosáhnout, nedostal možnost usilovat.

LOH, které se v roce 1984 konaly v Los Angeles po více než půl století, se Československo nezúčastnilo. Muselo je společně s dalšími státy sovětského bloku bojkotovat. Politika studené války tak Imricha Bugára i několik dalších našich sportovců, připravila o to nejcennější, čeho může sportovec dosáhnout.pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Sportovní pohlednice zakoupíte na: FANZONE

(1 Hlasovat)
Přečteno 310 krát
Označeno v :