Nezakutálená jablka (5) – Petr Kouba

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Historie

V historii sportu je nemálo případů, kdy se, jak praví lidové rčení, „jablko nezakutálelo daleko od stromu“. Některá taková „jablka“ vám chceme připomenout…


Když se v roce 1962 vrátilo z Chile národní mužstvo československých fotbalistů, kteří se tam nečekaně stali vicemistry světa, byl mezi nimi i čtyřiadvacetiletý brankář Pavel Kouba (1938-1993). Dělal náhradníka bezkonkurenčnímu Viliamu Schrojfovi, kočičímu gólmanovi Slovanu Bratislava. Na šampionátu sice ani jednou nechytal, nechybělo však mnoho, aby ho trenér Rudolf Vytlačil postavil do finále s Brazílií.


Schrojf totiž nebyl těsně před tímto utkáním ve své kůži a Vytlačil změnu na postu brankáře vážně zvažoval. Kdo ví, jestli by výsledek zápasu, v němž jsme nakonec podlehli 1:3, nebyl trochu jiný. Schrojfovi se totiž na rozdíl od předcházejícího průběhu mistrovství příliš nedařilo.


Pavel Kouba chytal za Duklu Praha, se kterou získal čtyři ligové tituly, a potom za Spartu, s níž se stal také mistrem. Pak působil ve Francii a v tamní nejvyšší fotbalové soutěži odchytal 82 utkání.

Jeho syn Petr Kouba byl od žáků vyznavačem zelenobílých barev pražských Bohemians. Přes žákovská a dorostenecká léta se vypracoval do týmu dospělých a v devatenácti letech chytal za toto mužstvo první ligu. O dva roky později už hájil branku pražské Sparty, stejně jako čtvrt století předtím jeho táta. Nedlouho nato se stal gólmanem reprezentačního mužstva, za něž odehrál 40 zápasů a svého otce v tomto ohledu mnohonásobně překonal.

Největšího sportovního úspěchu dosáhl Petr Kouba na mistrovství Evropy v roce 1996, kdy se díky svým vynikajícím výkonům podstatně podílel na dosud největším úspěchu fotbalové reprezentace samostatné České republiky – druhém místě.


Po šampionátu, který se hrál v Anglii, projevila o Petra Koubu zájem celá řada známých evropských klubů. Chytal za španělské mužstvo Deportivo La Coruña a za německý FC Kaiserslautern. Mezitím byl brankářem Viktorie Žižkov. Jednu sezónu potom působil v FK Jablonec a kariéru ukončil opět v pražské Spartě.
pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein (Retroseriálek - Nezakutálená jablka)

nakoupit na fanzone.cz Pohlednice slavných sportovců zakoupíte na: FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 404 krát
Označeno v :