„Protistátní skupina“ mistrů světa

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Hokej

První poválečné mistrovství světa v ledním hokeji se konalo v roce 1947 v Praze.

Přes prohraný zápas se Švédskem, který měl rozhodnout o titulu, se Čechoslováci stali poprvé v historii mistry světa. Švédsko totiž ve svém posledním utkání na turnaji nečekaně podlehlo Rakousku.

O rok později přivezli naši hokejisté stříbrnou medaili ze ZOH ve švýcarském Svatém Mořici. Přestože ani jednou neprohráli, byli druzí. Díky výkonu brankáře Bohumila Modrého, remizovali s Kanadou 0:0. Kanaďané ale měli o něco lepší celkové skóre, proto se olympijskými vítězi stali právě oni.


Na mistrovství světa 1949 ve Stockholmu Československo poprvé Kanadu porazilo a obhájilo titul mistrů světa z roku 1947. Stockholmské prvenství našich hráčů, první, kterého dosáhli v zahraničí, bylo cennější než to první, protože Kanaďané se pražského MS neúčastnili.

Modrý se potom vzdal reprezentace. Počítal s tím, že půjde hrát právě do Kanady. Po únoru 1948 už to však nebylo možné.

Zatímco v každé jiné civilizované zemi by byl úspěšný tým „hýčkaný“, komunistický režim v Československu do něj zatnul nemilosrdný dráp. 11. března 1950 čekali naši hráči v hale letiště v Praze – Ruzyni na odlet na další světový šampionát do Londýna marně. Pod nesmyslnou a nepravdivou záminkou, že dva naši novináři nedostali anglická víza, byla účast československých hokejistů na tomto MS odvolána. Krátce na to byla většina týmu, včetně Modrého, který už přitom nebyl součástí mužstva, zatčena a obviněna, že po londýnském MS chtěla zůstat za hranicemi. Z dvojnásobných mistrů světa udělala StB protistátní skupinu, a z Boži Modrého její hlavu. Při opakujících se výsleších byli mnozí krutě mučeni.


Na podzim 1950 se v Praze konal soud. Beze svědků, bez důkazů, bez veřejnosti. Bohumil Modrý byl odsouzen na 15 let, dalších jedenáct mistrů světa, mezi nimi Augustin Bubník, Stanislav Konopásek, Václav Roziňák či Vladimír Kobranov, dostalo souhrnný trest 62 let a 8 měsíců.

Slavné hokejisty odvezli do Plzně na Bory. Potom do Jáchymova těžit uran. Po pěti letech dostali milost, domů se ale někteří vrátili s těžce podlomeným zdravím.pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Sběratelské sportovní kartičky zakoupíte na: FANZONE

(1 Hlasovat)
Přečteno 199 krát
Označeno v :

Více z této kategorie:

« Vova