První Číňan na OH

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Olympic

Kdy se vlastně čínští sportovci, kteří v současné době získávají olympijské medaile po desítkách, vypravili na hry poprvé?

Bylo to do Los Angeles v roce 1984? Tedy právě tehdy, kdy se jich na základě rozhodnutí Sovětského svazu neúčastnilo Československo a další země pod jeho kuratelou? Nikoli.

I když první čínský sportovec na olympiádě poprvé startoval opravdu v Los Angeles. Ne však v roce 1984, nýbrž o polovinu století dříve. V roce 1932. Barvy tehdejší Čínské republiky v parném kalifornském létě hájil jediný závodník. Dvaadvacetiletý Liu Čchang-čung, povoláním učitel. Jako atlet-sprinter se nechal zapsat hned do tří disciplín – běhů na 100, 200 a 400 metrů.

Při slavnostním zahájení her, jichž se zúčastnilo přes 1300 sportovců, hrdě kráčel po oválu Los Angeles Memorial Coliseum a třímal v rukou prapor své země. I když byl vlajkonošem pouze sám sobě.


Hned následující den, v neděli 31. července, absolvoval Liu Čchang-čun olympijský křest. Nejen vlastní, ale celé své tehdy už půlmiliardové asijské země, která si v tomtéž roce, o několik měsíců dříve, připomněla dvacet let trvání republiky.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/prvni-cinan-na-oh#sigProId9f562a552c

Liu byl nalosován do třetího rozběhu, ve kterém měl čtyři soupeře: Ernieho Pagea z Velké Británie, Georga Simpsona z USA, Bunoo Suttona z Indie a Čechoslováka Andreje Engela. O svém prvním olympijském závodě si Liu do deníku napsal:

"Vítěz byl v cíli asi 4 yardy přede mnou. Jeho čas byl 10,9 sec. Já jsem byl čtvrtý v čase okolo 11 sec. Ještě v 60 metrech jsem vedl, ale během dalších 20 metrů mě několik závodníků předběhlo. Lépe či rychleji jsem kvůli vyčerpání z měsíční cesty do USA a nemožnosti dostatečného pohybu prostě běžet nemohl.“


Liu byl ve skutečnosti pátý, nikoli čtvrtý, a dosáhl času 11,5. Z rozběhu tedy nepostoupil. Podobně se mu vedlo, respektive nevedlo, i na trati 200 m. Do závodu na 400 m už pro únavu nenastoupil.

Patrně se u něho projevila nedostatečná aklimatizace, protože do Los Angeles přicestoval na poslední chvíli, nikoli, tak jako mnoho jiných sportovců, s dostatečným předstihem.pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Sbšratelské sportovni karty lze zakoupit na FANZONE

(1 Hlasovat)
Přečteno 175 krát

Více z této kategorie:

« Rekord z Jeny Drama Josefa Panáčka »