Rekord z Jeny

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Olympic

Do konce 20. století chybělo něco přes čtyři a půl roku. Do zahájení letních olympijských her v Atlantě necelé dva měsíce.

Psal se 25. květen roku 1996 a světového rekordmana v hodu oštěpem Jana Železného čekal v Jeně, stotisícovém durynském městě na území bývalé NDR, pátý závod sezóny. Šlo o mezinárodní mítink pyšnící se názvem Olympijský den.

To, že se Jan Železný nakonec rozhodl se jej zúčastnit, dodalo závodům patřičný lesk. Pro organizátory to bylo vyložené terno. Však toho také v propagaci ještě dokázali náležitě využít.

Velké věci se někdy rodí na poslední chvíli. A předcházejí jim i jiné komplikace. Tou první bylo, že Jan si s sebou zapomněl vzít masážní emulzi, která pro něho byla vždy velmi důležitá, a na níž hodně lpěl. Druhá mrzutost spočívala v tom, že se oproti plánu zpozdil začátek závodu. Ani jedno, ani druhé ho však nevyvedlo z míry. Český oštěpař byl v Jeně ve výborném psychickém rozpoložení.


Už v rozhazování se diváci přesvědčili, že v atmosféře visí něco mimořádného. A že se toho mohou stát svědky. Každému zahřívacímu pokusu světového rekordmana proto nadšeně aplaudovali. Jan Železný posílal svůj oštěp s malým rozptylem dopadu snadno za 85 metrů.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/rekord-z-jeny#sigProId7bb30b450b

Podmínky byly ideální. Rychlé a dostatečně dlouhé rozběžiště. Právě takové potřeboval vždy, když měl dobrou formu. Právě takové mu vyhovovalo.

Po ne úplně vydařeném prvním pokusu hodil Jan Železný 87,66 m. Ještě o 16 let později, při LOH 2012 v Londýně, by to znamenalo drtivé vítězství – více než o tři metry. Druhý pokus byl ještě o pět a čtvrt metru delší: 92,88 m.

Napotřetí se to stalo. Když dva metry šedesát dlouhé a osm set gramů těžké náčiní opustilo atletovu dlaň, bylo vidět, jak v prohřátém, prosluněném vzduchu lehce vibruje. Jak se leskne. A hlavně jak letí, jak nesmírně daleko letí. Pak se jeho hrot zapíchl na neskutečném místě – skoro o 11 metrů dál než při zahajovacím hodu. 98,48 m!!! Nový, naprosto neuvěřitelný světový rekord!


Uplynulo víc než 26 let a jenský rekord Jana Železného stále odolává. Jak dlouho ještě bude v držení daleko nejlepšího oštěpaře světové historie?



pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Autogramy sportovců nalezne na FANZONE

(1 Hlasovat)
Přečteno 238 krát
Označeno v :