Setkání v Motešicích

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Ostatní sporty

Na konci roku 1963 se v malé slovenské obci Motešice v trenčínském okrese dostal do vážných obtíží tamní hřebčín.

Začalo to stále ubývajícími zásobami krmiva a steliva a pokračovalo onemocněním desítek koní, adeptů dostihového sportu, kteří onemocněli silným střevním katarem. Ve snaze zachránit, co se zachránit ještě dá, se vedení hřebčína mimo jiné rozhodlo, že některé z nich prodá.

Pro tehdy ještě neznámou, začínající jihomoravskou dostihovou stáj Státního statku Židlochovice, to byla zajímavá informace. A příležitost koupit v motešickém hřebčínu dva nebo tři jeho odchovance za přijatelnou cenu. Nedlouho po Novém roce 1964 si proto vydali do Motešic ředitel statku Jaroslav Hotový a hlavní zootechnik Karel Otáhal. Vzali s sebou i 15letého Vénu Chaloupku, který už tehdy přes svůj stále ještě dětský věk rozuměl koním víc než oba jeho spolucestující dohromady.

Židlochovičtí měli na nákup třicet tisíc korun. Víc vydat nechtěli, ale ani nemohli. I tak se jednalo o revoluční záležitost. Ve stáji dosud plnokrevníka neměli, nemohli si ho dovolit. Teď tedy, když to dobře dopadne, budou mít dva. A možná ještě o jednoho víc.


Po vyjednávání se zástupci hřebčína, kde měl z židlochovické strany co do odbornosti hlavní slovo teenager Véna, se do sumy, kterou mohli disponovat, nakonec vešli opravdu koně tři – dvouletí plnokrevní hřebečci Kamoš a Korok a tříletá polokrevná klisna Láska.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/setkani-v-motesicich#sigProIdf4eae979d7

Tehdy se tady, v Motešicích, téměř pět let předtím než spolu v roce 1969 vyhráli Velkou pardubickou (pak ještě v letech 1971 a 1972), viděli Václav Chaloupka a Korok poprvé. Mladistvý Véna se nenechal zviklat nejen Korokovým katarem, ale hlavně ne vrozeným a dobře viditelným vrozeným defektem jeho pravé přední nohy vytočené nepřirozeně do strany, směrem ven.

Je pravděpodobné, že tím tehdy na pohled „neduživému mrzáčkovi“, s nímž pak navázal to nejhlubší přátelství, jaké jen mezi člověkem a koněm může vzniknout, zachránil život. A Korok, trojnásobný vítěz Velké pardubické, se židlochovickým, kteří si ho o několik dnů později z Motešic na jižní Moravu odvezli, za to později bohatě odměnil.pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Historické sportovní kartičky naleznete na: FANZONE

(1 Hlasovat)
Přečteno 233 krát
Označeno v :

Více z této kategorie:

« Vrabec z Minsku Fortunova fortuna »