Nejmladší československá olympijská vítězka

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Olympic

Když počátkem října 1968 odlétala za pohnutých okolností, jen několik týdnů po srpnové agresi vojsk Varšavské smlouvy, československá výprava na olympijské hry do Mexiko City, byla na palubě i její nejmladší členka – skokanka do vody Milena Duchková.

Přestože jí na jaře bylo teprve šestnáct, patřila k těm našim sportovcům, kteří by při troše štěstí mohli na olympiádě uspět. Že by však mohla získat medaili, a snad dokonce zlatou, o to nikdo nahlas nemluvil.


Mileně, ctižádostivému děvčeti z Prahy, i její trenérce, tehdy 38leté PhDr. Marii Čermákové, jež se v tomto sportu sama předtím několikrát stala mistryní republiky, nebyly ale představy o zisku olympijského kovu vůbec cizí. Přes svůj raný věk měla Milena za sebou mj. 4. místo z ME 1966 ve skocích z prkna a cenné vítězství na Evropském poháru 1967 ve skocích z věže.

Na samotný olympijský závod vzpomínala trenérka Čermáková mj. takto: „Když Milena vystupovala na věž, vždycky se na mě v polovině, v pěti metrech, podívala. Tak jak jsme si to před závodem domluvily. Já jsem se ovšem celá chvěla, ale nesměla jsem to na sobě za žádnou cenu nechat znát. Ona se však přemáhat nemusela. Byla totiž naprosto klidná a koncentrovaná.“

Na vedoucí místo se Milena propracovávala postupně. Octla se v čele, až když se soutěž dostala do pokročilejší fáze. Po bravurně provedeném šestém z celkově osmi skoků, jež muselo absolvovat 12 nejlepších ze čtyřiadvacítky startujících.


Ve zbývající části závodů už mladičká československá reprezentantka před sebe nikoho nepustila. Favorizovaná sovětská závodnice Natalia Lobanovová musela, ač nerada, vzít za vděk druhým místem, Američanka Ann Patersonová, považovaná za jednu z nejkrásnějších účastnic těchto LOH, třetím. Nevděčné čtvrté, a tedy první umístění bez medaile, připadlo Kanaďance Beverley Boysové.

Právě Beverley se později stala Mileninou celoživotní kamarádkou. To už se ale zubní lékařka MUDr. Milena Duchková jmenovala Neveklovská. A od roku 1980 žila a žije s manželem, stejně jako jejich tři děti, v kanadském Vancouveru.pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Historické sportovní fotografie naleznete na: FANZONE

(1 Hlasovat)
Přečteno 186 krát
Označeno v :

Více z této kategorie:

« Případ Hardingová Rekord z Jeny »