Bohemians 2. díl

Bohemians ČKD Praha, 1967 by Bohemians ČKD Praha, 1967
Fotbal

V roce 1912 se ve Vršovicích otevírá populární “dolík”, tvrz vršovické kopané, každou druhou neděli zaplňovaná diváky těšícími se na výkony tehdejší elity české kopané.


Ve Vršovicích soupeři nevyhrávali! Zdraví předměstští junáci hráli bojovnou a tvrdou kopanou a ve Vršovicích býval horko i Slavii a Spartě. Vypočítávat zde, kolikráte tyto dva slavné kluby zůstaly ve Vršovicích na štítě, není možné. Byl by to pořádný sloupec výsledků, a často ne právě lichotivých pro špičky českého fotbalu.

Jakmile mají ve Vršovicích své hřiště, je vyhráno. Projevuje se to zvýšenou aktivitou nejen fotbalistů, ale i jiných sportovců. Vršovický AFK se rázem stává jedním z předních pražských klubů. Žel, hned po počátku této slibně se rozvíjející dráhy přichází zase útlum – světová válka. Mladí lidé rukují na frontu a sport se znovu stává popelkou. Vršovičtí se věnují výhradně výchově mladých sportovců a doplňují jimi prořídlé řady týmů dospělých. A takhle se hraje ve Vršovicích i nadále zdravá kopaná.

V roce 1916 je v “dolíku” velká sláva. Místní AFK získává Pohár dobročinnosti. A o rok později vítají Vršovice prvního zahraničního soupeře Simmeringer FC. V neoficiálním přátelském utkání vítězí hosté 4:1, ale morální vítězství patří domácím. AFK totiž nastoupil se šesti dorostenci.


Pak už je válka pryč jako ošklivý sen. Domů se vracejí sportovci s dlouho utajovanou energií a chutí do kopané. Fotbalisté AFK Vršovice si definitivně vydobývají pozici mezi elitou pražské kopané. V roce 1920 obsazují ve Středočeské I. třídě druhé místo, hned za Spartou, ale před Viktorií Žižkov, Spartou Kladno, Unionem Žižkov, Slávií a dalšími šesti kluby. O rok později jedou Vršovičtí šířit slávu československé kopané do Francie, do Štrasburku. Vysoké vítězství (SC Seelestad 7:0, kombinovaná XI Red Star a Racing Štrasburk 6:0 a Les Cigognes 8:1) jim otevírají dveře k dalším zahraničním cestám i k cestám cizích klubů do vršovického “dolíku”.

Mezitím vzniká I. asociační liga a hned od počátku se setkáváme i se jménem vršovických fotbalistů. Poválečná doba, zejména druhá polovina let dvacátých, přináší s sebou rozmach mezinárodní kopané. Lidé chtějí ještě vice sportovat, chtějí se také bavit a bát svědky velkých zápasů.


Poválečná fotbalová exportní inflace proto znamená časté měření sil reprezentačních týmů, vznik velkých mezinárodních soutěží a také cestování do končin, která jsou pro malou a dost izolovanou Evropu neznámým pojmem. Fotbalisté z Teplic odjíždějí do Jižní Ameriky, do Spojených států jede na slavné turné Pražská Sparta. V tu dobu přichází také nabídka z Austrálie. Funkcionáři Slavie a pražské Viktorie však nevěří v uskutečnění, a proto se zájezdu vzdávají. Ve prospěch – Vršovic!


View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/bohemians-2-dil#sigProId0affb2604a

Dne 6. Dubna 1927 – je tomu právě čtyřicet let – odjíždí výprava pražských Bohemians (brankář Kulda z Rapidu Vinohrady a Šejbal z Bubenče, dále Kašpar, Krejčí, Kučera, Hofman, Pinc, Eisner, Průšek, Wimmer, Knížek, Mašat, Rubeš, Špic, Havlín a Hybš) vlakem do Vídně a odtud přes Benátky a Řím do Neapole. Tam nasedá výprava na anglickou loď Orsoova: směr Austrálie. Nejnešťastnějším hráčem je brankář Bělík, kterého neuvolnili z armády, a tak si Vršovičtí museli dva a brankáře (toho druhého na doporučení Františka Pláničky) “vypůjčit”. Trvá to dlouhé 23 dny, než loď plující z Neapole přiveze k břehům Austrálie fotbalisty Bohemians. Cestou hrají Vršovičtí zápas při zastávce na Ceylonu. Hned v zahajovacím utkání v Austrálii porážejí Bohemians v Perthu vybraný celek západní Austrálie 11:3. Zpráva o tomto vynikajícím výkonu fotbalistů z mladé Bohemie uprostřed Evropy se nese telegraphy po celém zeleném kontinentu. Dlouhé vzdálenosti, množství zápasů, k tomu velká sláva, setkání s krajany, Recepce – to vše zvládají fotbalisté Boheminas na jedničku. Na jejich zápasy s národním mužstvem Austrálie chodí desetitisíce diváků a utkání v Sydney sleduje dokonce přes 30 000 nadšených fanoušků.

Největší slavnost je v Brisbane. Tam dostává Pražská výprava darem živé klokany a brankář Kulda, který pak pro zranění nehraje, stává jejich opatrovatelem. Klokánci vydrželi I pětidenní vestu australskou pouští nazpět do Perthu a cestu lodí Orvieta do Neapole.


Turné Austrálií skončilo velkým sportovním úspěchem a bylo vynikající propagací naší kopané i samotného Československa.

V Praze čekalo fotbalisty Bohemians triumfální uvítání. A protože Bohemians skutečně reprezentovali československou kopanou velmi důstojně, fotbalová svaz souhlasil, aby vršovičtí fotbalisté hráli i nadále pod jménem AFK Bohemians.


Sláva vršovických fotbalistů však neměla dlouhé trvání, ostatní pražské kluby se v době cestování po Austrálii posílili novými hráči, a tak zbylo vršovickým ze zájezdu jen nové jméno a Klokan ve znaku.



pro blog sportu antique sepsalBohemians ČKD Praha, 1967

nakoupit na fanzone.cz Zajímavosti a kuriozity ze světa sportu naleznete na FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 439 krát
Označeno v :

Více z této kategorie:

« Bohemians 1. díl Bohemians 3. díl »