Boje o postup do mistrovství vrcholí (1952)

Časopis Ruch, 7. XI. 1952 by Časopis Ruch, 7. XI. 1952
Fotbal

Dvacet krajských přeborníků v kopané bojuje ve čtyřech skupinách kvalifikačního turnaje o postup do příštího ročníku mistrovství republiky v kopané.

Avšak jen pětina z nich, čtyři, doplní v příštím roce tuto nejvyšší soutěž. Jaký div, že v každé skupině, v každém jednotlivém utkání kvalifikačního turnaje dochází k tuhým bojům o vítězství.


Z jednoho z nich – boje dvou Slavií, jsou i naše snímky. Ve druhém kole nastoupilo totiž mužstvo Dynama Slavie ke svému prvnímu utkání proti karlovarské Slavii. Není sporu o tom, že domácí mužstvo bylo v tomto souboji velkým favorite. Také zápas vyhrálo 2:0. Ovšem 25.000 lidí se přišlo podívat jen na vítězství Dynama Slavie, nýbrž také na výkon, jaký ukáže kolektiv, který má z pěti mužstev skupiny A největší naděje na konečný úspěch a který se pravděpodobně po roční účasti v nižší soutěži vrátí opět mezi 14 nejlepších. Výkon mužstva však nepřesvědčil o tom, že by si Pražská Slavia mohla být jista úspěchy ve zbývajících třech zápasech kvalifikačního turnaje. Jen čtyři hráči z celého mužstva – Kabíček, Trnka, Ipsner, Hemele – ukázali hru hodnou vážných aspirací na účast v mistrovství. A to je věru málo, chceme-li, aby úspěchy naší kopané tvořily kolektivy a nikoliv jedinci. Přitom nemělo vítězné mužstvo proti sobě soupeře, který by je mohl vážně ohrozit, neboť karlovarská Slavia hrála sice bojovně, ale technicky primitivně.


Úrovně soutěže o mistrovství republiky dosáhlo v tomto utkání jen několik málo jednotlivců a pak – návštěva obecenstva. Přesto však jsou v kvalifikačním turnaji mužstva, která slibují svou výkonností přínos pro příští ročník soutěže o titul mistral republiky. Jsou to: Kolora Liberec, Škoda Hradec Králové, Ústřední dům armády, Zbrojovka Brno, Svit Gottwaldov, Kablo Topolčany, Polana Opatová – a také Dynamo Slavia, protože lze věřit, že slabší výkon v zápase s karlovarskou jmenovkyní byl jen dílem okamžité indispozice. Mezi těmito mužstvy je třeba hledat čtyři, která v příštím roce postoupí o stupínek výše. Zápasy třetí kola kvalifikačního turnaje, která se hrály minulou neděli a jejichž výsledky nebyly v době uzávěrky známy, jistě ujasnily přehled o vítězích jednotlivých skupin. Máme na mysli především zápasy Škody Hradec Králové – ÚDA, Zbrojovka Brno – Svit Gottwaldov a Kablo Topolčany – Polana Opatová.


Ještě k rozhodčím. I když sekce kopané ústředního výboru Sokola obsazuje utkání kvalifikačního turnaje rozhodčími mistrovské soutěže, přece jen je třeba všem delegovaným připomenout, aby se na tato utkání co nejlépe připravili. Musí se vyvarovat chyb, které by mohly mít vliv na výsledky zápasů. Jde o to, aby do mistrovství republiky postoupila mužstva skutečně nejlepší.
pro blog sport antique sepsalČasopis Ruch, 7. XI. 1952

nakoupit na fanzone.cz Historické fotografie fotbalistů Slavie naleznete na: FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 334 krát
Označeno v :