Bratři s dvaceti duhami

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Ostatní sporty

Karl Bucholz, který se svým bratrem Oskarem tvořil slavný západoněmecký pár mistrů světa v kolové, prohlásil v roce 1965, kdy se šampionát konal v Praze, toto:

„Jindřichovi a Janu Pospíšilovým patří budoucnost. Vůbec bych se nedivil, kdyby vyhráli mistrovství světa desetkrát. Myslím, že my jsme odešli ze scény právě včas.“

23letý Jindřich a 20letý Jan získali tenkrát pro Československo zlatou medaili poprvé. A i když měli před sebou celou kariéru, jevila se Bucholzova tehdejší předpověď jako hodně odvážná. Kdo ale mohl tušit, že do duhových trikotů světových šampionů se Pospíšilové neoblečou desetkrát nýbrž dvacetkrát? A že se navždy stanou nejlepšími a nejpopulárnějšími hráči tohoto sportu v historii?

View the embedded image gallery online at:

Jindřich měl před těmi více než padesáti šesti lety přes svůj mladý věk za sebou sedm titulů mistra republiky. Jan s ním vyhrál domácí šampionát dvakrát. Než mladší bratr dospěl, hrál ten starší ve dvojici s Jaroslavem Svobodou. V roce 1961 s ním získal na mistrovství světa bronz a hned v následujícím stříbro. Jindřich a Jan byli spolu na šampionátu poprvé v roce 1964. Skončili druzí, právě za Bucholzovými. Tehdy si slíbili, že za rok v Praze vyhrají.

Vyhráli, ale jednoduché to nebylo. Jan ten rok narukoval k běžnému útvaru, takže mohl trénovat jen málo. Výsledky Pospíšilových proto nebyly nejlepší. Zvažovalo se dokonce, zda nás na pražském MS mají reprezentovat právě oni. Tehdy se za ně nesmlouvavě postavil jejich trenér Rudolf Harth. Energická slova, která Harth pronesl bez skrupulí na patřičných místech, zapůsobila. Bratři pak dostali možnost společné kvalitní přípravy i závěrečného soustředění. Právě včas. Před šampionátem se stačili dostat do výborné formy a do bojovné nálady.

Hned v prvním zápase dali čtrnáct gólů Dánům. Jejich brankář pak po utkání vzteky rozdupal svůj bicykl. Dalšími vítězstvími se bratři Pospíšilové probojovali do finále, ve kterém porazili bratry Bucholzovy 5:3.

Mistry republiky se stali celkem 25x, mistry světa pak ještě 19x. Naposledy v roce 1988 v Ludwigshafenu, kdy bylo Jindřichovi 46 a Janovi 43 let. Být dvacetinásobnými mistry světa ve sportu, v němž je možné získat jen jediný titul za kalendářní rok, je prostě neuvěřitelné.