Šest grandslamových finále Jana Kodeše

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Ostatní sporty

V průběhu své tenisové kariéry se Jan Kodeš probojoval 5x do finále dvouhry tří grandslamových turnajů. O vítězství neusiloval pouze při Australian Open.

Poprvé si zahrál finále French Open v Paříži v roce 1970. Jeho soupeřem byl Jugoslávec Željko Franulovič. Jan Kodeš vyhrál 3:0 na sety – 6:2, 6:4, 6:0. Franulovič odolával nejvíc ve druhém setu, ve třetím mu však došly síly. V něm ho daleko lepší Kodeš vůbec nešetřil a Franulovič se po jeho skončení musel smířit s kanárem.

O rok později Kodeš prvenství na pařížském turnaji obhájil. Tentokrát se utkal s Rumunem Iliem Năstasem. O svůj druhý grandslamový triumf musel bojovat o dost víc. Přesto bylo jeho vítězství 3:1 po setech 8:6, 6:2, 2:6, 7:5 přesvědčivé.

Třetí grandslamovou finálovou účast si Kodeš připsal v tomtéž roce 1971 na US Open. Favorizovanému Američanovi Stanu Smithovi Kodeš vzdoroval nejvíc v prvním setu, který vyhrál 6:3. V dalších třech však 3:6, 2:6 a 6:7 podlehl.

Čtvrté grandslamové finále v létě 1973 ve Wimbledonu skončilo největším úspěchem Kodešovy kariéry. Nastoupil v něm proti Alexandru Metrevelimu ze SSSR a porazil ho 3:0 po setech 6:1, 9:8 a 6:3. 81 hráčů, členů Asociace profesionálních tenistů, však turnaj bojkotovalo na protest proti zákazu startu Jugoslávce Nikoly Piliče (trest si vynutila jugoslávská tenisová federace, protože Pilič dal před reprezentací své země v Davis Cupu přednost turnaji v Kanadě). Nic to však nezměnilo na tom, že se Jan Kodeš stal prvním a mezi muži dosud jediným Čechem, který vyhrál nejslavnější tenisový turnaj světa. Jaroslav Drobný byl totiž v roce 1954 při svém wimbledonském vítězství občanem Egypta.

Popáté hrál Jan Kodeš finále o necelé tři měsíce později opět na US Open s Australanem Johnem Newcombem. Náš tenista vedl už 2:1 na sety, ale nakonec se radoval Newcombe, který vyhrál 3:1 po setech 6:4, 1:6, 4:6, 6:2, 6:3.

V roce 1977 si Jan Kodeš zahrál na French Open šesté grandslamové finále – ve čtyřhře. Spolu s Polákem Wojciechem Fibakem v něm prohráli s americko-mexickou dvojicí Brian Gottfried-Raúl Ramirez 6:7, 6:4, 3:6, 4:6, tedy 1:3 na sety.