FK Viktoria Žižkov 1903-1993 (1)

Publikace FK Viktoria Žižkov by Publikace FK Viktoria Žižkov
Fotbal

Fotbal je kolektivní míčovou hrou, při níž se míč dopravuje do soupeřovy branky kopáním.V devadesátých letech vznikla celá řada klubů, mezi nejslavnější se od počátku zařadila Slavia, později pak i Sparta. A tak se kluci nejdříve prali za ty své kluby, později převzala jména ulic, či svých vedoucích, zpravidla majitelů pravých kožených míčů. Tak i na Žižkově začaly vznikat nejrůznější fotbalové kroužky. A do nich byl už jen krůček ke vzniku fotbalových klubů.


Velký Bože, jenž si stvořil všechno tvorstvo, tudíž i SK Viktoria Žižkov, nedej, aby tvůj věrný klub podlehl v tak významném zápase, kdy se jedná o umístění v ligové tabulce. Propůjč Medunovi rozhled, aby takticky spojkám přihrával a neopomenul zaměstnat obě křídla. Dbej toho, aby Klicpera v druhém poločase neodpadl a s pomocí křídelních záložníků tlačil forward dopředu. Podrazilovým nohám bystrosti gazelí a jeho mysli lstivosti hada, aby jeho klamání protivníků a úniky byly jedinečné. Dej Obraně pak uděl tvrdost, aby správně úřadovala, brankáři pak vnukni, aby obětavě hájil svatyni.


Slyš, ó spravedlivý bože modlitbu nehodného syna svého a učiň, aby Slavia nezmohla se ani na jeden kloudný útok. Nechť hraje Svoboda sobecky na úkor celku a Puč, nechť je zřejmě indisponován. Záloha a obrany, aby nestačila na rychlý útok žižkovský! A pak bych ještě prosil, milý Bože, aby diplomatický soudce přehlížel přestupky proti fair play a zejména aby zamhouřili oči nad Mikšem, aby v souboji s cizáckými mužstvy vycházel jako vítěz.


Ne moje, ale Tvoje vůle staň se, ó Pne. Kdyby náhodou neměla Viktorka zvítězit, tak alespoň nerozhodný výsledek dej, milý Bože! Ale těsné vítězství, to bys mohl Viktorce dát, to by byla maličkost pro Tebe, jenž si všemohoucí. Amen.”


K. Poláček, Muži v ofsajdu.

Na počátku století začínají vznikat kluby na Žižkove jako houby po dešti. V té době studovala Skupina žáků v tercii žižkovské reálky nejen předepsané učivo, ale potajmu i fotbal. Patřili k nim Jaroslav Myslík, Antonín Hušek, Rudolf Klapka, vynikající levé křídlo, ze kterého se později stal dobrý československý brankář, záložník Antonín Kolbaba, důrazný obránce Klír, brankář Václav Filip Fichta či rozvážný fotbalista Hypša. K terciánům se přidali i další chlapci jako Novohradský, Pilát, Borovička, Pospíšil, Paul a Šubrt- Karlík- a tak v roce 1903 vzniká na Žižkove další kroužek. Chlapci hráli na Vendelince, na Baklovce i na invalidovně, tedy tam, kde nebyli v dohledu slídivých očí žižkovských pánů profesorů. A sami nemohli založit klub-vždyť jim bylo okolo čtrnácti let. Pomohli nadšení sokolští pracovníci Rudolf Bus, Karel Pittl a Josef Fredl. A do kluby přivedli další sokoly. Kroužek se začal scházet na žižkovském tržišti v místnosti zvané “Na poště”. A protože všichni členové kroužku ve svých představách viděli jen samá vítězství, pokřtili nový klub názvem “Viktorie.

Začátky byly nesmírně těžké. Všechnu výbavu museli zakoupit z vlastních úspor. Sháněla se korunka ke korunce, každý přispěl dle svých možností.

Při volbě dresů nebylo dlouho o čem diskutovat. Základem se měly stát národní barvy, tedy červená a bílá. A hned na počátku vznikl červenobíle pruhovaný dres, který později nosily a dodnes s hrdostí nosí celá generace hráčů.

Prvním předsedou fotbalistů Viktorie Žižkov byl zvolen Karel Mosčinský, jednatelem Josef Srb, pokladníkem Karel Pittl, revisorem Josef Friedl, správcem potřeb Jan Kuklík a kapitánem Jan Senecký.

První léta činnosti Viktorie byla poznamenaní pravidelnou přípravou mužstva. Také zápasy měly spíše přípravný charakter. Na valné hromadě v roce 1904 byl úředně potvrzen název Sportovní klub Viktorie Žižkov. Bylo tedy vyhověno všem požadavkům Českého svazu footballového a 28. Května 1905 začíná vycházet nová hvězda footballového nebe.pro blog sport antique sepsalPublikace Viktoria Žižkov, 1903-1993, kráceno

nakoupit na fanzone.cz Raritní kousky naleznete na: FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 518 krát
Označeno v :