FK Viktoria Žižkov 1903-1993 (2)

Publikace Viktoria Žižkov, 1903-1993 by Publikace Viktoria Žižkov, 1903-1993
Fotbal

V kádru prvního mužstva stále působí ti, kteří dali podnět vzniku nového klubu. Poprvé v tomto roce se utkává Viktorie se Spartou, prohrává 0:4 a podle dobového tisku to nebyl žádný debakl.


Na jaře 1905 poráží Viktorie jeden z nejlepších pražských klubů Čechii Smíchov vysoko 7:0 a z následujících dvanácti zápasů vyhrává devět. Na podzim pak poráží kompletní Spartu 1:0. Je zřejmé, že Viktorie Žižkov si vydobyla velice dobrou pověst a že s ní začínají počítat.


Rok 1907 je v historii Viktorie v mnohém kuriózní. Klub se dostává do konfliktu s Českým svazem footballovým. Vedoucí mužstva omylem vyjednal v jednom termínu zápas s DFC a Spartou. A protože Viktorie neměla zastoupení v ČSF, nemohla dostatečně tento omyl vysvětlit. Rozhodnutí svazu bylo neobyčejné, striktní – zastavil Viktorii činnost. To vedlo k odchodu nejlepších hráčů do Čechie Karlín a Sparty. Vypadalo to, že se Viktorie rozpadne. Ale tato první velká zkouška dopadla nakonec dobře. Když se na začátku roku 1908 ČSF uvolnil Viktorii činnost, všichni hráči se vrátili. Většinu svých zápasů Viktoria Žižkov v roce 1908 vyhrála, sehrála i tři utkání se Spartou. 5:0 bylo doslova senzací.


Teprve v roce 1909 získává Viktorie vlastní hřiště. Za roční nájem 200 Korun najímá prostor bývalé cyklistické dráhy na Ohradě. Tady pak měla domovské právo 19 let. Prvním soupeřem bylo kompletní mužstvo SK Slavia, které Viktorii porazilo 4:0.

V roce 1910 odchází Viktorie spolu s dalšími kluby z ČSF a zakládá Českou footballovou unii. Vede jí k tomu snaha o častější mezinárodní styk. Unie však záhy zaniká. Viktorie Žižkov v tomto roce sehrála celkem 35 utkání, z nichž bylo dvacet vítězných.


Na počátku roku 1911 se Viktorie Žižkov vrátila do Českého svazu footballového. Na lednové valné hromadě byl zvolen místopředsedou Rudolf Henči, koncem roku pak převzal funkci předsedy. Henči upevnil klub organizačně, finančně a díky svému působeni v Českém svazu footballovém jej zabezpečil i zvenku. Viktorie v tomto roce sehrála 42 zápasů, 27 x vyhrála, šestkrát remizovala a 9 x prohrála.

V roce 1912 vytvořila Viktorie mužstvo, které si nadlouho vybojoval přední pozice mezi nejlepšími kluby. Nejčastější sestava byla: Klapka, Zvelebil, Pilát, Hubač, Pechar, Český, Hubač, Hlaváček, Duška, Breburda ml., Breburda st. V úvodním utkání na Letné zvítězila Viktorie nad Slavií 3:2, když legendární střelec Košek vyslal na mladého brankáře Viktorie plných čtyřicet střel. V tomto roce zavedl Český svaz footballový povinné mistrovství prvotřídních klubů. Je do něj zařazena i Viktorie a hned dosahuje výborného výsledku. Skončila na druhém místě hned za vítěznou Slavií.

Desáté jubileum oslavila Viktorie vskutku impozantně. Hřiště na Ohradě patřilo k nejnavštěvovanějším. Její jméno se vyslovovalo jedním dechem vedle jména Slavie. Bilance 52 zápasů, 40 vítězství, 3 remízy a 9 porážek při poměru branek 241:46.

Období 1914 – 1918 poznamenalo i Viktorii. Mistrovství 1. třídy se nedohrálo. Zprávy z bojišť světové války byly bolestné. Řada hráčů zde padla. V roce 1914 měla Viktorie jako druhý klub v historii také dorostenecké družstvo. V roce 1916 byla situace klubu natolik tíživá, že se uvažovala o sloučení s AFK Radlice. V tomto roce rozpustilo policejní ředitelství Český svaz footballový. Byl dán pokyn, aby kluby přestoupily do Rakouského svazu.

A opět odchody na frontu, smutné zprávy a střídání hráčů.


V srpnu 1918 byla kabiny Viktorie vykradeny a zmizely i všechny rekvizity – tato událost zůstala dodnes nevysvětlena. V mistrovství skončila Viktorie v roce 1918 na 4. místě.pro blog sport antique sepsalPublikace Viktoria Žižkov, 1903-1993, kráceno

nakoupit na fanzone.cz Odznaky Viktorie Žižkov zakoupíte na: FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 486 krát
Označeno v :