FK VIKTORIA ŽIŽKOV 1903-1993 (3)

Publikace Viktoria Žižkov, 1903-1993 by Publikace Viktoria Žižkov, 1903-1993
Fotbal

26. Ledna 1919 byl znovu vzkříšen Český svaz footballový, který se ujal řízení naší kopané. Celý rok byl úspěšný i z hlediska sportovního. Přispěli k tomu hráči a funkcionáři, kteří se vraceli z fronty. Vyvrcholení byla pak utkání se Slavií a Spartou, kde porazila slavnou Slavii 6:2 a se spartou 1:2 prohrála.


Po návratu Rudolfa Henčla ze zajetí došlo k významnému rozhodnutí – postavit k hřišti tribunu. V roce 1921 začala slavná éra žižkovského Unionu. Žižkov měla tak najednou mužstva dvě, která se řadila za Slavii a Spartu. V roce 1922 opustila Viktorii řada hráčů, kteří patřili k oporám, což se projevilo na domácích výsledcích, kdy Viktorie v roce 1923 klesla v mistrovství až na jedenácté místo.


V roce 1924 začal sílit tlak na vytvoření profesionálních footballových mužstev. V roce 1925 byla vytvořena asociační liga, která se hrála jednokolovým systémem. V této lize se Viktorie opět zařadila mezi nejlepší kluby, svědčí pro to třetí místo za Slavií a Spartou.


Na počátku dvacátých let dochází také ke změně názvu z Viktorie na Viktoria. A byla to slavná éra

V roce 1926 pověřila footballová asociace Viktorii Žižkov, aby reprezentoval ČSR ve Švédsku. Hrálo se 13. Června ve Stockholmu a naše mužstvo zvítězilo 2:1. Pěl nad ním chválu švédský i náš tisk. Středočeská I. Liga byla rozehrána v roce 1925 systémem podzim-jaro a Viktoria obsadila třetí místo. V roce 1927 jí stačilo v kvalifikaci i šesté místo. Nepříznivé jaro si Viktoria vynahradila úspěšným podzimem, když se probojovala do čela ligy.


V roce 1928, kdy Viktoria oslavovala 25. výročí založení klubu, dosáhla svého největšího úspěchu v historii – vyhrála I. Ligu. Výrazně se zapsal i do historie Středoevropského poháru. V prvním kole v Záhřebu s Gradjanskim prohrála 2:3, v Praze pak zvítězila 6:1. V druhém kole ji čekal soupeř nadmíru těžký – vídeňský Rapid. V Praze zvítězila Viktoria 4:3, ve Vídni pak prohrála 2:3. Ve třetím, rozhodujícím utkání pak opět ve Vídni podlehla 1:3.

V tomto roce se však musela ještě vypořádat s jiným problémem. Bylo rozhodnuto, že pozemek na Ohradě bude zastavěn činžovními domy. Viktoria si tedy pronajala pozemek v Starých Strašnicích, kde začal urychleně budovat stadion pro 38 000 diváků.


Vzestup slávy Viktorie na sklonku dvacátých let vyvrcholil. Od té doby začal zprvu pomalý, později strmý pád. Jedním z důvodů bylo to, že si Viktoria nedokázala udržet své vlastní odchovance. Ti nejlepší měnili dres Viktorie za slávistický, případně sparťanský. Vrcholem pak byl rok 1934, kdy dosáhla naše kopaná výrazného úspěchu na mistrovství světa v Itálii – druhé místo. V tomto roce se Viktoria poprvé rozloučila s nejvyšší soutěží a sestoupila do divize. I přes odchody hráčů divizi vyhrála a o postup do I. Ligy se musela utkat v kvalifikačním utkání. Skončila na pátém místě, což nestačilo. Viktoria byla nucena hrát divizi podruhé, vyhrála ji, stejně jako kvalifikační utkání a vrátila se do nejvyšší soutěže.


Událostí roku 1938 byla okupace naší země a ta se odrazila pochopitelně i ve fotbale.pro blog sport antique sepsalPublikace Viktoria Žižkov, 1903-1993, kráceno

nakoupit na fanzone.cz Odznaky Viktorie Žižkov zakoupíte na: FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 428 krát
Označeno v :